-- TESTE PSIKOLOGJIKE --

 
 
ARGĖTIM APO PARASHIKIM?!

Kthehu Mbrapa

 
Hedhja e kokrrave tė fasules ėshtė identike me gjuajtjen e shkopinjve te Ji-Gjingu, pėr tė cilin thuhet se ka mundėsi tė madhe parashikimi... 

LEXIMI I FATIT NGA KOKRRAT E FASULES 

Kėsaj rradhe fillojmė me parashikimin e fatit nga kokrrat e fasuleve, pasi qė ky rekuizit gjendet nė ēdo shtėpi. Llojet e leximit tė fatit nga kokrrat e fasuleve janė tė shumta, por ne kėtu do tė merremi vetėm me njėrėn prej tyre. Nga titulli sigurisht e keni paramenduar ndonjė jevge e cila nėn tendėn e vet, me kokrrat e fasuleve qė janė zverdhur nga koha, mundohet t'ju kėputė ndonjė metelik prej xhepit. Duhet thėnė se hedhja e kokrrave tė fasules ėshtė identike me gjuajtjen e shkopinjve te Ji-Gjingu, pėr tė cilin thuhet se ka mundėsi tė madhe parashikimi.

Si hedhen "kokrrat e fatit"?

Si hedhen kokrrat e fatit Kjo nuk ėshtė aq e vėshtirė, sė pari ju nevojitet pak kohė e mė vonė mė tepėr imagjinatė. Ja dhe principi: Merren 49 kokrra tė bardha tė fasuleve, dhe mė pas ju nevojitet njė copė pėlhure 50 x 50 cm, kualiteti dhe ngjyra nuk ėshtė me rėndėsi. Kokrrat e fasuleve i mban nė grusht ai, tė cilit do t'ia hapni fallin. Personi i cili i gjuan kokrrat duhet tė jetė i koncentruar nė pyetjen, ashtu qė tė merr pėrgjigjen e dėshiruar. Tė gjitha kokrrat gjuhen me grusht nė pėlhurėn e madhėsisė 50 x 50 cm. Pastaj me dorėn e djathtė i tubojmė tė gjitha nė njė grup, nga ana e djathtė nė tė majtė (skica 1) dhe pėrsėri gjuhen nė pėlhurė. Kjo procedurė pėrsėritet tre herė. Pastaj me tė dy duart merren nga njė grup kokrra (largohen anash), ashtu qė tė mbeten tre grupe mbi pėlhurė (skica 2), duke mos patur vėmendjen se sa kokrra mbeten nė cilin grup. Tani fillon llogaritja matematikore. Meret grupi i parė dhe ndahen 4 kokrra prej tij dhe lihen anash. dhe nėse mbesin mė shumė se katėr atėhere hiqen edhe katėr tė tjera, gjersa numri i kokrrave tė mbetet nėn katėr. Pėr shembull, nė grupin e parė janė gjithsejt 11 kokrra. Prej aty ndahen katėr, kėshtu qė mbesin shtatė. Pėrsėri hiqen katėr kokrra tė tjera, kėshtu qė nė fund mbeten tri. Grupet e kokrrave tė fatit Ato tri kokrra pastaj i vendosni nė kolonėn e pare, do tė thotė nė fund tė kolonės. Ashtu bėni edhe me grupin e dyte dhe tė tretė. Kėshtu keni fituar rendin e parė nė horizontale (skica 3). Kokrrat qė kanė mbetur i gjuani pėrsėri tre herė mbi pelhurė, me dy duart formoni tre grupe e pastaj si e formuat rendin e parė horizontal. e formoni edhe tė dytin. Dhe sė fundi e formoni edhe rendin e tretė. Nga skica shohim renditjen ku formuan 9 grupe, 3 x 3.

Si lexohet fati? Reshtat e fatit.

- Rendi i poshtėm horizontal (Rendi I) - pėrfaqėson tė kaluarėn e juaj dhe gjithashtu ėshtė edhe kolonė qė paraqet anėn femėrore, dhe nė bazė tė renditjes mund tė shihni se ēka i ka ndodhur mediumit nė tė kaluarėn. P.sh. pasi qė na doli rendi i pare me grupe nga  3, 2 dhe 4 kokra (shihe skicėn 3), kėtė mund ta deshifrojmė kėshtu:
"dikush nga ana e femrės flet keq pėr ju".  

- Rendi i mesėm horizontal (Rendi II) - e paraqet tė tashmen, ku nė bazė tė renditjes mund tė thoni diēka pėr tė tashmen e mediumit, ose tė tuajėn, nėse keni hapur fallin pėr vete. Nė rastin tonė kemi grupin me nga  2, 4 dhe 2 kokrra qė do tė thotė;
"Ju pret fitim material si pasoj e punės suaj."  

- Rendi i lartė horizontal (Rendi III) - na e paraqet tė ardhmen, si dhe anėn mashkullore. Nė rastir tonė kemi 3, 3 dhe 4 qė mund tė themi:
"fejesė, dhuratė dhe marrėveshje pėr martesė, tė ndihmuar nga ana e ndonjė mashkulli."
Pasi i keni lexuar horizontalisht rreshtat, mund tė filloni me leximin e kolonave vertikale. 

Kolonat e fatit

- Kolona e parė nga e majta - ju paraqet juve dhe atė se ē'ėshtė duke ju pritur. Psh nė rastin tonė si nė skicė (3), nė kolonėn e parė vertikale me 3, 2 dhe 3 kokra, ju lajmėronė se
"njė person qė ju nuk e njihni do t'ju thėrret nė takim." 

- Kolona e dytė nė mes- i paraqet shokėt, shoqėrinė, dhe gjithė ata qe ju rrethojnė, dhe nga kjo kolonė mund tė shihni se si ju pėrjeton rrethi. Pra nė rastin tone kemi 3, 4 dhe 2 kokra e qė do tė thotė:
"mos flitni pėr vete e sidomos para njerėzve qė nuk i njihni."

- Kolona e tretė i nga e majta - paraqet tė dashurin tuaj, partnerin, dhe renditja nė kolonėn ju tregon se ēka ėshtė duke bėre ai / ajo nė kėtė moment. P.sh. nė rastin tonė kemi 4, 2 dhe 4 kokra, qe do tė thotė se;
"ai/ajo ėshtė duke menduar qė tė pajtohet me juve (nėse jeni tė hidhėruar)." 

E vėrejtėt se mėnyra e pėrgjigjes nė tė shumtėn varet edhe nga imagjinata, apo thėnė mė mirė nga intuita juaj. Pas disa ushtrimeve, nuk pėrjashtohet mundėsia qė tash nė fillim te vitit shkollor, pos shokėve, t'ju thėrret edhe arsimtari a profesori qė t'ia komentoni shikoni fatin e tij. Pra, me fat.
 
Hedhja e kokrrave tė fasules ėshtė identike me gjuajtjen e shkopinjve te Ji-Gjingu, pėr tė cilin thuhet se ka mundėsi tė madhe parashikimi... 

Komentimi i grupeve tė fasuleve tė hedhura

GRUPI 

KOMENTI

1 1 1 Lajme tė papritura
1 1 2 Letėr apo lajm nga personi, tė cilin nuk e keni parė njė kohė tė gjatė.
1 1 3 Vėshtirėsi nė punė (shkollė).
1 1 4 Udhėtim zyrtar.
1 2 1 Udhėtim i sigurt dhe argėtim i mirė.
1 2 2 Vizėtė nga njė person i dashur
1 2 3 Ju presin ndėrrime tė volitshme nė punė
1 2 4 Rast i mirė qė tė keni sukses nė punė
1 3 1 Do ta merrni njė ofertė tė shkėlqyeshme afariste
1 3 2 Kujdes nė punė, dikush mund ta keqpėrdorė mirėsinė tuaj
1 3 3 Lajme tė mira nė punė apo nė shkollė
1 3 4 Fitim i papritur
1 4 1 Ju presin fjalosje dhe zėnka
1 4 2 Lajme tė kėqija, ju presin gjėra tė padėshiruara
1 4 3 Probleme jashtė shtėpisė
1 4 4 Do ta dėgjoni njė lajm tė vendosur
2 1 1 Do tė ndjeheni keq gjat takimit me njė person
2 1 2 Partneri i juaj ėshtė duke folur dhe menduar pėr njė tjetėr person
2 1 3 Kujdes, partneri po ju mashtron me tjetėrkend
2 1 4 Lajme shumė tė mira nga partneri
2 2 1 Keni takim me njė person tė uniformuar.
2 2 2 Lajme tė kėqia lidhur me vdekjen e njė personi.
2 2 3 Sė shpejti do tė dashuroheni, takime dhe njoftime tė reja.
2 2 4 Takim i rėndėsishėm me njė shok.
2 3 1 Shpresat qė i keni, do t'i realizoni.
2 3 2 Partneri i juaj mendon nė ju dhe dėshiron tė takohet me ju.
2 3 3 Njė vizitė e papritur!
2 3 4 Do ta fitoni njė dhuratė tė bukur
2 4 1 Do tė keni probleme nė punė dhe mėrzi pėr shkak tė parave.
2 4 2 Ju pret fitimi material, si pasojė e punės suaj.
2 4 3 Do tlju vizitojė njė person i dashur
2 4 4 Dashuri e largėt.
3 1 1 Kujdes nga peronat dyfytyrėsh.
3 1 2 Para jush ėshtė njė dashuri e re.
3 1 3 Vdekje e personit tė afėrt!
3 1 4 Ju kanoset njė rrezik serioz.
3 2 1 Kujdes nė trafik, ėshtė i mundshėm aksidenti i komunikacionit.
3 2 2 Personi nė tė cilin mendoni ju do pa masė.
3 2 3 Njė person qė nuk e njihni do t'ju thėrret nė takim.
3 2 4 Dikush flet keq pėr juve
3 3 1 Partneri do t'ju braktisė
3 3 2 Kujdes nga zėnkat dhe fjalosjet.
3 3 3 Dashuri do tė keni nga dikush qė edhe ju e doni.
3 4 1 Partneri ju do.
3 4 2 Mos flitni pėr veten, sidomos para njerėzve qė nuk i njihni.
3 4 3 Ju pret njė zhgėnjim.
3 4 4 Partnerin e keni besnik.
4 1 1 Para jush ėshtė njė ndėrrim i madhė i rėrdėsishėm.
4 1 2 Sėmundje e ndonjė anėtari tė familjes.
4 1 3 Zėnka nė dashuri.
4 1 4 Nuk do ta fitoni dashurinė e personit qė doni ta bėni pėr vete.
4 2 1 Do tė dėgjoni lajme tė mira pėr partnerin.
4 2 2 Do tė kuptoni se ėshtė sėmurė njė person mashkull.
4 2 3 Duhet ta merrni njė vendim serioz.
4 2 4 Do tė pajtoheni me partnerin.
4 3 1 Mos i humbni shpresat, problemi i juaj mund tė tejkalohet.
4 3 2 Pėrgatituni pėr rrugė tė largėt.
4 3 3 Personin tė cilin e pritni do tė vij.
4 3 4 Shoqėri e madhe - argėtim nė shtėpi.
4 4 1 Probleme, fjalosje nė shtėpi.
4 4 2 Partneri ēmendet pas juve.
4 4 3 Do t'ju lajmėrohet njė dashuri e vjetėr.
4 4 4 Gjithmonė jeni nė mendime pėr partneri
Nėse keni mė shumė se tre grupe me nga katėr kokrra, atėherė shihni se ēkemi pėrgatitur mė poshtė:

•
3 x 4 kokrra tė renditura nė diagonale ėshtė kombinim mjaft fatlum dhe fat i jashtėzakonshėm.
•
4 x 4 mos pritni shumė nga kjo dėshirė qė e menduat.
•
5 x 4 ju pret diēka shumė e mire.
•
6 x 4 ju pret njė problem shėndetėsor.
•
7 x 4 do tė jeni tė stėrkėnaqur
•
8 x 4 para jush qėndrjnė probleme tė mėdha.
•
9 x 4 ju pret fat i papėrshkrueshėm.

Dhe sė fundi, edhe nėse nuk besoni nė falle, duhet tė pranoni se ėshtė argėtim i mirė.

Denycomputers.com
Copyright © 2002-2007 Denycomputers.com. All Rights Reserved.                Webstats4U - Free web site statistics

Designed By Denycomputers.com

1