-- TESTE PSIKOLOGJIKE --

 
 
PLLAKĖZAT SI INTERPRETUESE TĖ FATIT

Kthehu Mbrapa

 
Dominot mund tė shėrbejnė edhe si lexues tė fatit. Kėtė mėnyrė tė interpretimit tė fatit nėpėrmes pllakėzave tė dominos, sa interesante aq dhe argėtuese, e pėrshkruajmė si vijon... 
 
FATI NGA DOMINO PLAKĖZAT 


 Pėr tė parėn herė dominot shfaqen nė Kinė nė shekullin e 12-tė para erės sonė. Janė pėrdorur edhe nė Kore dhe nė Indi. Sot ato konsiderohen si mjet pėr lojė shoqėrore dhe mjafton qė dikush t'i pėrmend ato, dhe menjėherė na sillet nė mend pamja e penzionerėve, tė cilėt gjithė ditėn nė ndonjė ēajtore me kėtė lojė tė vjetėr e humbin kohėn. Asociacion tjetėr kemi njerėzit e durueshėm tė cilėt palojnė me mija domino duke bėrė lavirinte tė drejta, qė mė vonė ta rrėzojnė vetėm njė pllakėz kurse tė tjerat tė biejnė zingjir. Mirėpo mė rrallė dominot mund tė shėrbejnė edhe si lexues tė fatit, qė e cila ka mbetur si taditė nga tė parėt e njeriut. Kėtė mėnyrė tė interpretimit tė fatit nėpėrmes pllakėzave tė dominos, sa interesante aq dhe argėtuese, e pėrshkruajmė si vijon: 

1. Shtrihen pllakėzat me fytyrė tė kthyer poshtė para personit qė do t'ia parashikoni fatin. I thuani atij qė t'i pėrziejė ato me dorėn e majtė (me kujdes qė tė mos kthehen nė fytyrė). Le ta zgjedh njė pllakė, tė cilėn do t'ia interpretoni sipas udhėzimeve tona.
 
2. Pllakėn e lexuar duhet ta ktheni nė mesin e tė tjerave. Personi, tė cilit ia zbuloni sekretin e fatit, prap i pėrzien dominot dhe prap e tėrheq njėrėn, tė cilėn do t'ia interpretoni. Rastėsisht, nė qoftė se tėrheqet dominoja e njėjtė, atėherė s'ka dyshim se interpretimi ėshtė i saktė. 

3. Kur tė kthehet edhe kjo nė mesin e tė tjerave, pason edhe pėrzierja e tretė, pastaj tėrheqja e fundit dhe interpretimi. 
Siē e shihni, e gjitha kjo s'mund tė jetė edhe mė e thjeshtė, kėshtu qė ju si interpretues tė fatit mund ta lėshoni imagjinatėn deri nė pakufij. 
Ekzistojnė dy metoda tė leximit tė dominove: leximi pėr njė javė dhe leximi vjetor. Mirėpo, sė pari do t'ju pėrshkruajmė metodėn e parashikimit tė fatit pėr njė javė pėr secilėn domino veē e veē. 

KOMENTIMI I PLLAKĖZAVE

• Gjashtė-Gjashtė - Pėrpara e keni njė javė shumė fatlume nė tė cilėn paraja do tė arrijė prej burimit tė papritur. Ėshtė shenjė e suksesit dhe e fatit tė madh. Provoni tė luani nė ndonjė lojė tė fatit. 
• Gjashtė-Pesė - Do tė ēuditeni me njė lajm nė lidhje me fejesė, martesė ose lindje. Tė ardhurat ju janė zvogėluar dhe rezervat gati ju janė shterur. Megjithatė mos i humbni shpresat, por qetė zgjidhini problemet, njė nga njė ashtu si tė vijnė. 
• Gjashtė-Katėr - Brengė. Mund edhe tė zgjasė, por me durim dhe urti puna mund tė kryhet me sukses. Ēdo respekt pėr durimin e treguar. 
• Gjashtė-Tre - Jeta shoqėrore mund t'ju jetė interesante. Nė tėrėsi mundoheni tė merrni pjesė nė krejt ē'ndodh. E tėra ėshtė si nė ėndėrr, do t'ju pėrmbushen tė gjitha shpresat dhe dėshirat. 
• Gjashtė-Dy - Dhuratė e papritur e cila do t'ju mahnitė. Mundohuni qė mos ta shprehni tepėr mahnitjen. 
• Gjashtė-Njė - Do ta takoni shokun e vjetėr i cili do tė kėrkojė ndihmė nga ju. Mos i premtoni mė tepėr se qė mund t'i jipni. 
• Gjashtė-Zbrazėt - Dikė qė gjithmonė e keni konsideruar si shok tė pakėndshėm do t'ju befasojė me thashethemet pėr ju. Mund ta pritni njė lajm. 
• Pesė-Pesė - Java e ndryshimeve. Ndoshta do tė mendoni pėr ndėrrim vendbanimi ose ndėrrim tė vendit tė punės. Ēfarėdo qė tė ndėrmerrni, do t'ju prijė fati. 
• Pesė-Katėr - Ėshtė javė nė tė cilėn fati do tė jetė me ju. Gjithnjė dėshironi diēka tė re. 
• Pesė-Tre - Ėshtė javė qė do t'ju merr kohė mė shumė se qė keni pritur, mirėpo do t'ju shpaguhet. Pėr ju fillon periudha harmonike si nė shkollim, punė e familje. 
• Pesė-Dy - Javė interesante, ku do tė vizitoni vende tė reja. Armatosuni me durim, sepse do t'ju nevojitet nė planin sentimental. Nėse nuk e dėgjoni kėshillėn e dominove, do ta prishni njė shoqėri ose njė lidhje tė mirė. 
• Pesė-Njė - Romansė, ndoshta e pėrkohshme. Nuk ėshtė ēasti pėr ndėrrime tė rėndėsishme e as pėr shpenzimin e parave. 
• Pesė-Zbrazėt - Para juve ėshtė njė javė e errėt. Ndoshta do tė vijė edhe deri te ndarja me partnerin. Keni vėmendje, dėgjoni mendjen tuaj, e jo tė t'tjerėve. 
• Katėr-Katėr - I keni gjitha gjasat pėr njė udhėtim tė gjatė qė do t'ju sjell fat. Mos i refuzoni thirrjet nė argėtim. Tė gjitha gjėrat, tė cilat kohėt e fundit nuk ju kanė lėnė tė flini, do tė mėnjanohen sikur tė mos kishin qenė. 
• Katėr-Tre - Papritmas do tė takoheni me dikė, me tė cilin nė tė kaluarėn ishit emotivisht tė lidhur. Nė familjen tuaj tė afėrt dikush do tė ketė lindje ose do t'ju vijnė mysafirė tė cilėt do tė qėndrojnė gjatė. 
• Katėr-Dy - Krejt nė rregull, posaēėrisht gjendja materiale. 
• Katėr-Njė - Java e brengave, posaēėrisht pėr shkak tė parave. Largohuni gjithsesi prej diskutimeve, personi i rrethit tuaj do t'ju ofrojė lidhje serioze. 
• Katėr-Zbrazėt - Letėr jo e kėndshme, qėndroni i qetė, mos u bėni tė ashpėr dhe mos u shqetėsoni nėse ju zhgėnjen dikush qė e njihni. Nė qoftė se e mbani paqen, plaga do t'ju shėrohet shumė mė shpejtė. 
• Tre-Tre - Do t'ju brengos jeta emocionale e dikujt. Do tė fitoni njė shumė tė madhe tė parave ose ndonjė dhuratė nė lojėrat e fatit. 
• Tre-Dy - Mos shpenzoni pa u menduar dhe mos luani bixhoz sepse kjo nuk ėshtė javė e fatit. 
• Tre-Njė - Do t'i keni tė qarta ca gjėra qė deri tani nuk i keni ditur. Priteni njė lajm tė ēuditshėm dhe tė papritur, i cili do t'ju bėjė tė qarta motivet e dikujt qė e njihni mirė. 
• Tre-Zbrazėt - Do ta dėgjoni njė rrėfim skandaloz pėr dikė qė e njihni shumė mirė. Mos besoni nė tė, pėrveē nėse ka argumente. Mund tė pėsoni katastrofė nė shkollim ose nė punė. Keni kujdes!
• Dy-Dy - Javė e kėndshme, pos qė do tė vuani nga gjelozia kohė pas kohe. Fatin do ta keni nė shkollė, punė si dhe nė anėn emotive. 
• Dy-Njė - Mos huazoni para. Ka mundėsi tė madhe qė shumė shpejtė tė takoni partnerin, me tė cilin do tė filloni lidhje serioze. 
• Dy-Zbrazėt - Mundohuni ta pėrmbani veten, nervoza nuk do t'i shpejtojė punėt. Shkolla dhe puna nuk do t'ju shkojė pėr qejfi. 
• Njė-Njė - Jini tė sigurtė se nė jetėn tuaj ėshtė njė periudhė shumė me fat. Sa i pėrket punės sė zemrės, gjithēka do tė jetė nė rregull, kjo ėshtė pėr arsye se jeni fjalosur me partnerin. 
• Njė-Zbrazėt - Keni njė javė tė mėrzitshme. Tjetra do tė jetė mė e mirė. Nuk mund tė jetė mė e keqe pėrveē nėse e tėrhiqni pllakėzėn zbrazėt-zbrazėt. Nė tė ardhmen do t'ju plotėsohet dėshira. 
• Zbrazėt-Zbrazėt - Kjo shenjė ka simbol vėshtirėsitė, si nė anėt emotive, edhe nė ato tė punės e shkollimit. Nuk ka situatė prej sė cilės mundeni ta gjeni ndonjė dalje. Mirėpo deri nė maksimum mos i humbni shpresat dhe do tė bėhet ajo mė e mira. 

Parashikimi vjetor i dominove

Kjo metodė ėshtė mė e thjeshtė dhe tregon pėr hapat e pėrgjithshėm tė jetės gjatė vitit vijues. 
I ndani tė gjitha dominot tė cilat e kanė tė zbrazėtėn. Tė tjerat tė cilat mbesin, i pėrzieni dhe i tėrheqni tri, duke i interpretuar nė kėtė mėnyrė:

• Gjashtė-Gjashtė - Vit i fateve tė papritura. 
• Gjashtė-Pesė - Fat nė karierė. 
• Gjashtė-Katėr - Fat kur janė nė lidhje paratė. 
• Gjashtė-Tre - Fat nė dashuri. 
• Gjashtė-Dy - Jetė shoqėrore sipas dėshirės. 
• Gjashtė-Njė - Udhėtime dhe verime tė lumtura. 
• Pesė-Pesė - Viti i pėrpjekjeve, pėrafėrsisht tė volitshme. 
• Pesė-Katėr - Vit i rimėkėmbjes. 
• Pesė-Tre - Romansė, e mundshme me dikė qė punoni. 
• Pesė-Dy - Do ta lidhni mė tepėr shoqėrinė me kolegėt. 
• Pesė-Njė - Puna do t'ju mundėsojė edhe mė shumė udhėtime se mė parė. 
• Katėr-Katėr - Paratė do tė dominojnė nė pjesėn mė tė madhe tė vitit. 
• Katėr-Tre - Jetėn e dashurisė do ta keni tejet tė shtrenjtė. 
• Katėr-Dy - Shokėt do t'ju detyrojnė nė shpenzime. 
• Katėr-Njė - Ruajuni nga hargjimet e tepėrta. 
• Tre-Tre - Vit i romansave. 
• Tre-Dy - Dashuria dhe paraja do tė jenė tuajat. 
• Tre-Njė - Udhėtimi mund t'ju sjellė deri te emocionet e befasueshme. 
• Dy-Dy - Vit i pėrparimit nė mėsimin e gjėrave tė reja. 
• Dy-Njė - Vit i mirė i fitimit dhe i udhėtimit. 
• Njė-Njė - Vit jo i qetė nėse udhėtoni mė tepėr se qė dėshironi. 
 
 
1) Ėndėrroni se dashuria e juaj ėshtė:

a) intrigante dhe senzuale
b) tė rrezikshme dhe pasionuese
c) romantike dhe tė qėndrueshme

2) Te personat e gjinisė sė kundėrt, e para qė e vėreni ėshtė:  

a) bukuria
b) siguria
c) sharmi
 3) Takoheni me dike qė din tė komentoj fatin nė letra. Si do tė veproni?

a) i lejoni t'jua komentoj fatin tuaj nė letra
b) jeni tė bindur se ėshtė sharlatan
c) nuk i lejoni t’ju shikoj fatin nė letra
 


4) Nga partneri pritni t’jua pushtoj zemrėn me:

a) seks
b) gjėra praktike
c) ėndėrra pėr dashuri tė pėrjetshme
 


5) Do tė dėshironit qė takimin e parė ta pėrfundoni:

a) me puthje tė zjarrtė
b) vetėm duke biseduar
c) nė kinema
 

 
6) Ardhmėria ėshtė:

a) e paparashikueshme
b) mė e mire se e tashmja
c) me riziqe

 


7) Nuk e duroni:

a) budallakinė
b) agresivitetin
c) tė folurit e kotė
 


8) Do tė dėshironit tė ishit:

a) romantik
b) misterioz
c) ngazėllyes-e
 


9) Ngjyra qė ju mė sė shumti e adhuroni ėshtė:

a) e verdha
b) e kuqe
c) e kaltėr e ēeltė
 


10) kur i mbyllni sytė mendoni nė:

a) punėn tuaj
b) partnerin
c) nė njė shkretirė tė vetmuar
 

TABELA E REZULTATEVE

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
a) 3 1 1 3 1 2 2 1 3 3
b) 2 2 2 2 2 1 1 2 2 2
c) 1 3 3 1 3 3 3 3 1 1


Prej 10-16 pikė:

Ėndėrrimtar. Tė ėndėrruarit pėr ju ėshtė dēka pa tė cilėn nuk mund tė jetoni. Jeni tejet romantic dhe shpesh mbylleni nė botėn tuaj fantastike. Idetė mbi dashurinė janė shumė large realitetit, dhe e gjithė kjo pėr arsye se i frikoheni se dashuria juaj nuk do tė ket sukses. Kur mendoni pėr personin e caktuar, e idealizoni atė dhe gjithēka qė shihni para syve ėshtė nė frymėn e ndjenjave. Lehtė bėheni rob i ndjenjave duke pritur dashurinė e pėrhershme. Por koha e pėrrallave, tashmė e sa kohė ka kaluar!


Prej 17-23 pikė:

Fatalist. Sipas jush dashuria nuk ėshtė e pėrbėrė nga idetė e mėdha, por vetėm nga emocionet. Ato ju shpiejnė nėpėr jetė, ju udhėzojnė dhe ju japin kėnaqėsi. Jeta ėshtė aventurė e bukur dhe gjithnjė nga ajo merrni anėt positive tė saj. Ju mire e dini se pėrmbushja e dėshirave nuk varet vetėm nga ju, por edhe nga rrethanat, takimet dhe fati. Prandaj me shumė durim pritni dashurinė e jetės suaj. Keni mjaftė aftėsi dhe imagjinatė pėr t’i nxitur ėndėrrat tuaja.


Prej 24-30 pikė:


Realist. Keni aftėsi tė analizoni, tė kuptoni shumēka dhe tė dini se ku i keni kufijtė. Kjo ju bėnė person realist. Gjithnjė kacafyteni me probleme, ndėrsa ėndrrat ju shėrbejnė tė i pėrmbushni disa dėshira tė vogla. Pėr ju dashuria ėshtė shumė e rėndėsishme, por qė ajo ėshtė vetėm njė pjesė e jetės. Problemet i zgjidhni pa pritje tė mėdha. Ju jetoni nė tė tashmen. Ėndrrat tuaja mund tė plotėsohen, ngase nuk ėndėrroni asnjėherė pėr personat e paarritshme.

Denycomputers.com
Copyright © 2002-2007 Denycomputers.com. All Rights Reserved.                Webstats4U - Free web site statistics

Designed By Denycomputers.com

1