-- TESTE PSIKOLOGJIKE --

 
A E NJIHNI FORCEN TUAJ TĖ BRENDSHME

Kthehu Mbrapa

 
Secili njeri posedon karizmėn e vet, do tė thotė aftėsinė dhe vetit qė atė e bėjnė tė veēantė si personalitet dhe i japin njė sharm specifik, njė vulė qė ėshtė unike. A e njihni mjaftė anėn tuaj tė brendshme? Cila nga planetet ndikon mė tepėr nė personalitetin tuaj, Hėna, Toka, Dielli apo yjet? Si mund ta pėrdorni forcėn e brendshme, energjinėe fshehur pėr ta jetuar jetėn nė plotninė e saj, ashtu si vėrtet ju dėshironi ta jetoni?
Nėse me kujdes e drejtoni forcėn tuaj tė brendshme, mund tė ndikoni pozitivisht nė zhvilimin e personalitetit tuaj, ta forconi qėndrueshmėrinėt uaj dhe tė mėsoheni qė drejtė t'i pranoni dobėsitė tuaja, t'i luftoni ato dhe tė pėrparoni nė shtegun e fatit personal.

 Udhėzim pėr zgjidhjen e testit:

Me kujdes lexoni gjitha pyetjet dhe pėrcaktohuni pėr njė pėrgjigje nga katėr tė mudshmet. Kur tė gjeni pėrgjigjet nė gjitha pyetjet, lexoni udhėzimin pėr komentim - Pėrgjigjen se cilit tip tė personalitetit i takoni dhe ēfarė ėshtė forca e juaj e brendshme.


1. Mendoni mirė. Ju jeni fėmijė i:

a) Yjeve.
b) Tokės.
c) Prindėve tuaj.
d) Tokės dhe yjeve.

 

2. Ēka ju jep force mė sė shpeshti?

a) Dashuria dhe kujdesi qė kanė tjerėt ndaj jush.
b) Dashuria dhe kujdesi qė ju keni ndaj tjerėve.
c) Lufta qė e bėni pėr qėllimet dhe bindjet tuaja personale tė rėndėsishme.
d) Besimi i ndėrsjellė, ndjenja se i takoni dikuj a diēkafit, bashkėsia, kujdesi.


3. Njė pikture nga ekspozita ua ka tėrhjekur vėmendjen. Pėr tė mendoni:  

a) Kjo pikturė ka domethėnie enigmatike - vėshtirė ėshtė tė komentohet.
b) Plotėsisht mė pėrgjigjet. Edhe unė do ta pikturoja plotėsisht kėshtu.
c) Ėshtė tejet dekorative kjo pikturė.
d) Artisti dhe unė jemi nė frekuenca tė njėjta tė tė menduarit, edhe unė ndihem ngjashėm.

 

4. Pėr ju jeta ėshtė:

a) Lumė i gjatė i qetė qė ka rrjedhėn e vet
b) Stuhi deti - i llojllojshėm dhe i befasishėm me ndryshime valė-valė.
c) Njė sėrė mundėsishė pėr fillim tė ri qė gjithnjė nga e para ju ofrohen.
d) Kohė e ndryshimeve tė vazhdueshme, lakimeve dhe lėvizjeve.

5. Emocionet pėr ju janė:

a) Simfoni e mrekullueshme me nota tė bukura dhe gjentile.
b) Mollė e shijshme tė cilėn e kafshoni me kėnaqėsi tė madhe.
c) Libėr i mbyllur - pėrherė enigmatike.
d) Fotografi magjike me ngjyra fati.

6. Cila ngjyrė sipas mendimit tuaj mė sė miri e pėrshkruan ardhmėrinė e planetit tonė?

a) e kaltėra.
b) e kuqja.
c) ngjyrė hiri.
d) e gjelbra.

7. Ndodheni vetėm mes qiellit tė kthjelėt plotė yje - natėn. Ēfarė do tė ndjeni:

a) Vetmi dhe pasiguri.
b) Fuqinė - e ndjeni fuqinė tuaj personale.
c) Ftohtėsi dhe pasiguri.
d) Kėnaqėsi - tė mbushur jeni me njė ndjenjė tė ēuditshme tė sigurisė.

8. Dashuria pėr ju ėshtė:

a) Pushtimi dhe tėrhjekja e personit tjetėr.
b) gjurmimi pėr personin tjetėr - gjysmėn tjetėr tė juaj.
c) Ndjenja e nostalgjisė - animi drejt dikuj.
d) Ftesė pėr ngjitje sė bashku -dy krijesa.

9. Fundin e shekullit e shihni si:

a) Krizė tė bidnjeve - qė shpie njė njėfar lloj i konfliktit.
b) Mundėsinė qė dikush t'ju "grabisė" - pritje tė ndryshimeve t mėdha.
c) periudhė tė lėkundjes - fillim i njė kohe tė re.
d) Kohėt tė transformimeve tė mėdha dhe ndryshimeve tė mėdha - pėrparim i ri.

10. Kur e takoni njė femėr qė rrezaton me kėnaqėsi, ju mendoni:

a) Kėnaqėsia arrihet me kohė dhe pėr tė duhet pėrvojė.
b) Kėnaqėsia ėshtė pasojė e fitoreve tė realizuara - jetės kualitative dhe tė suksesshme.
c) Familja, miqtė dhe fati personal janė ato qė sjellin ndenjė kėnaqėsie.
d) Bėhemi tė kėnaqur vetėm atėherė kur e pranojmė veten tonė apo "unin tonė tė vėrtetė" nė plotni - kur pranojmė se " jam ai qė jam" dhe e pranoj veten ashtu si vėrtet jam.

Zgjidhja

Shikoni se cila kategori dominon te ju A, B, C apo D, nė pėrgjigjet tuaja. Nėse keni mė tepėr pėrgjigje nėn "a" atėherė i takoni kategorisė "A" e kėshtu me rradhė.

Kategoria "A":

Forca e juaj e fshehtė ėshtė nėn ndikim tė Hėnės.
Personaliteti - Ju jeni sinonim i shpejtėsisė sė njeriut qė mendon pėr tjerėt. Kur tė bindeni se dikush e merriton animin tuaj, ju i lėshoheni ndjenjave dhe jepni shumė nga vetja e juaj. 
Anėt e forta- Jeni shumė senzitiv ( tė ndieshėm) dhe keni aftėsi tė shprehur pėr t'u ndier me tė tjerėt dhe fuqishėm ofroni ndjenjėn e dashurisė dhe animit atij qė i besoni. 
Pikat e dobėta - Jeni emocionalisht shumė tė ndieshėm dhe tė lėndueshėm.
Dashuria - Nė dashuri e pranoni edhe pozitėn e pėrcaktuar nga partneri.
Synimet - I lejoni tjerėve tė kenė fuqi, jeni shumė sharmantė dhe tė kėndshėm ndaj tjerėve dhe botės rreth vetes. Ėshtė koha qė edhe ju tė kėrkoni diēka si kundėrshpėrblim dhe tė merrni aq sa ju takon. Mėsohuni tė thuani "JO" atėherė kur duhet dhe dėshmojeni pavarėsinė tuaj nė jetėn e pėrditshme.
Motoja e juaj jetike - "Me pak dashuri, gjithēka mund tė arrihet nė jetė"!

Kategoria "B": 

Forca e juaj e fshehtė ėshtė nėn ndikim tė Diellit.
Personaliteti - Ju keni aftėsi qė ta kanalizoni energjinė tuaj pėr t'i arritur disa qėllime dhe dėshira tuaja parėsore. Pėrnga natyra jeni tejet pasionues dhe jeni nė gjendje qė mendimet tuaja dhe planet me sukses t'i aplikoni nė praktikė. 
Anėt e forta- rrezatoni me energji, jenit ejet tė guximshėm, tė vendosur dhe tė besueshėm.
Pikat e dobėta - Ndonjėherė e shfaqni egocentrizmin tuaj, dėshironi tė keni fuqi dominuese dhe me vėshtėrėsi i vėreni vlerat e vėrteta qė e dekorojnė njė person tjetėr. 
Dashuria - Edhe nė dashuri anoni tė jeni tė pavarur. 
Synimet - Plotėsishtė i jeni pėrkushtuar asaj qė dėshironi ta arrini, asaj qė e kėrkoni nga jeta. Shpesh garoni me tė tjerėt. Pėr tė mirėn personale dhe tė atyre qė ju rrethojnė, ėshtė mirė qė ta balanconi mėnyrėn e jetės suaj pak. Me kujdes dėgjoni ēka kanė pėr t'ju thėnė tė tjerėt, bėhuni mjaftė fleksibil dhe nė jetėn tuaj vendosni mė tepėr ndjenja. Lejoni vetes qė ndonjėherė t'ju ndodh edhe diēka qė nuk e keni planifikuar. Motoja e juaj jetike - "Nėse e shkulni barin, ajo nuk do tėnd tė rritet mjaftė"

Kategoria "c": 

Forca e juaj e fshehtė ėshtė nėn ndikim tė Tokės
Personaliteti - Ju keni dėshirė qė tė qėndroni nė prapavi tė emocioneve tuaja, disi fshiheni prapa tyre. Megjithatė pėr tė ju shkuar pėr dore pėrherė kjo, duhet qė ta njihni mirė veten tuaj. 
Anėt e forta - Ėshtė e shprehur vetėdija dhe senzitiviteti te ju. 
Pikat e dobėta - Frikoheni nga ėndėrrimet dhe kjo ėshtė njė nga pikat e dobėta qė nuk ju lėnė qė ta begatoni jetėn tuaj. Lėshojuni ngapak imagjinatės. 
Dashuria - Keni nevoj pėr pavarėsi dhe liri. Kur ndiheni konfuz dhe nuk i keni tė kjartė disa gjėra, kjo ua ze frymėn.
Synimet - Ju pėlqen natyra dhe tė gjitha artet. Ēdo lloj i tė shprehurit artistik ju sjellė inspirim. Ju nevojitet qė tė vendosni miqėsi me shumė llojet ė njerėzve, ngase keni nevoj tė mėsoheni nga ata pėr llojllojshmėrinė e jetės.
Motoja e juaj jetike - "Ėshtė e pamundur tė ngitesh lartė pa njė bazė paraprake tė vendosur nė tokė nė tė cilėn ndodheni".

Kategoria "D":

Forca e juaj e fshehtė ėshtė nėn ndikim tė yjeve.
Personaliteti - Ju veproni sipas intuitės - Fuqia e juaj kreative ėshtė e balancuar me zemrėn tuaj dhe ndjenjat tuaja, e nė tė njėjtėn kohė edhe me mendjen tuaj. Keni mėsuar ta pranoni veten. Jeni posi njė mace qė gjithnjė bie nė kėmbė. Ju gjithēka pritni tė pėrgatitur. Ju keni aq shumė aftėsi dhe nė tė njėjtėn kohė jepni aq shumė dhe po ashtu merrni shumė. 
Anėt e forta - Jeni person karizmatik, keni sens pėr humor dhe jeni nė rrugė tė mirė pėr tė arritur kėnaqėsi tė plotė nė jetė. 
Pikat e dobėta - Shikimi i balancuar i juaj nė jetė nuk ėshtė i kuptueshėm pėr tė gjithė, pėr kėtė dhe ndonjėherė keqkupoheni.
Dashuria - Pėr ju besimi dhe bota emotive kanė rėndėsi tė veēantė.
Synimet - Merreni me ndonjė projekt apo punė humanitare, shoqėrore apo grupore, punė e cila do tė ketė ndikim tė madh nė krejt rrethin dhe mė gjerė.
Motoja e juaj jetike - "Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e jetės dhe lirinė tonė personale.

Denycomputers.com
Copyright © 2002-2007 Denycomputers.com. All Rights Reserved.                Webstats4U - Free web site statistics

Designed By Denycomputers.com

1