-- TESTE PSIKOLOGJIKE --

 
ĒFARĖ JENI KUR JU KAPLON KRIZA

Kthehu Mbrapa

 
Nėse ndonjėherė nė jetė ju lajmėrohen situata tė krizės, a do tė jeni tė aftė qė ta shfrytėzoni rastin pėr ta pėrballuar atė krizė pozitivisht? Pėrgjigjen mund ta gjeni nė kėtė test tė vogėl, tė pėrgatitur nga psikologu amerikan Kolter O'Konel. Pra, ėshtė e favorshme qė tė dini se si do ta zgjidhni a pėrballoni krizėn para se t'ju lajmėrohet. Nėse jeni tė vetėdijshėm se ēfarė do tė jetė reagimi juaj, atėherė edhe vetes mund t'i ndihmoni dhe mė ndryshe do tė reagoni nė situatat e rastėsishme. Pėr ēdonjėrėn nga situatat e ardhme zgjedheni nga njė pėrgjigje, e mandej shikoni komentet tė cilat i dha eksperti i lartėpėrmendur. 
1. Fqinjėt tuaj janė nė udhėtim. Dy meshkuj, jo tė rėndomtė, nga shtėpia e tyre nxjerrin TV-nė. Ju doni:

a) Ta thirrni policinė, 
b) T'i ndiqni e tė bėrtitni: kapni hajnat,
c) Do tė kishit gjykuar se janė nga TV-servisi pa ndėrmarrė konkretisht asgjė. 
 

2. Jeni duke e ngasur veturėn dhe shihni se si vajza e fqiut tuaj, e nisur pėr nė shkollė, hyn nė veturėn e njė tė panjohuri. Ē'bėni nė kėtė rast:

a) I shėnoni targat dhe i telefononi prindėrve tė saj,
b) Do tė mendoni se ėshtė ndonjė i afėrm i saj,
c) Do ta pėrcillnit veturėn.


3. Jeni duke dalė nga shitorja kur befas ju ndalon njė njeri duke ju treguar kartelėn e punėtorit tė sigurimit tė shitores dhe duke ju akuzuar pėr vjedhje. Ju:  

a) Do tė qani nga halli,
b) Do tė qeshnit pėr kėtė ēmenduri,
c) do tė egėrsoheshit. 


4. Ėndėrroni se banesa ju ėshtė ndezur flakė dhe befas zgjoheni dhe nuhatni aromėn e tymit. Atėherė do tė:

a) Ngriteni pėr tė pyetur se ē'vjen ajo erė, 
b) Vraponi nėpėr korridor pėr t'i alarmuar bashkėbanuesit,. 
c) I thuani vetes: "ėshtė vetėm njė ėndėrr e keqe" dhe do ta vazhdonit gjumin.

5. Qėndroni tė shtrirė nė plazh kur dėgjoni njė fėmijė duke kėrkuar ndihmė, dhe mė pas e shihni se si pėrpėlitet nė valėt e ujit. Ju do tė:

a) Vinit nė pėrfundim se prindėt e tij do tė lajmėrohen dhe do ta zgjidhin problemin,
b) Ngarendni pėr t'i ndihmuar,
c) Provoni pėr ta shpėtuar.

6. Jeni vetėm nė mbrėmje, nė shtėpi, dhe ju duket se dėgjoni dikė nė dhomėn tjetėr. Ju:

a) Do ta ndalni dritėn dhe do tė fshiheni, 
b) Do tė thirrni nė ndihmė nga dritarja,
c) Do ta rrėmbeni ndonjė send dhe ta hulumtoni shtėpinė.

7. Jeni duke ngasur veturėn natėn dhe befas ju shpėrthehet goma. Rezervėn nuk e keni. Ju:

a) Do tė dilni dhe do ta vazhdoni rrugėn nė kėmbė,
b) Do ta ngritni haubėn, ndizni dritat, mbylleni pėrbrenda dhe do ta pritni ndonjė veturė tjetėr, 
c) Do tė shtriheshit nė karrigen e prapme dhe do tė bienit nė gjumė. 

8. Rastėsisht e hapni letrėn e bashkėshorit-es tuaj dhe vėreni se qenka letėr dashurie, dėrguar nga ndonjėri qė as nuk e keni ditur se ekziston. Ju:

a) Do tė vini nė pėrfundim se ėshtė ndonjė lojė e pakripė,
b) Tė hidhėruar, do tė kėrkonit ndarje,
c) Do tė kėrkonit bisedė tė hapur pėr kėtė problem.

TABELA E REZULTATEVE

Pyetja

1

2

3

4

5

6

7

8

a)

2

2

1

2

3

3

1

3

b)

1

3

3

1

2

2

2

1

c)

3

1

2

3

1

1

3

2


8-12 pikė: Shumė shpejt reagoni. Nė situatat e krizės sė pari duhet qė sė paku tė mendoni qė sa mė mirė tė reagoni. Numėroni deri nė dhjetė dhe atėherė vendosni pėr mundėsitė e reagimit mė tė mirė.

13-18 pikė: Ėshtė shumė mirė qė, kur afrohet ndonjė moment krize, tė qėllon afėr ndonjė person sikur ju. Ju i vlerėsoni gjėrat mirė dhe gjithmonė ndėrmerrni hapa idealė. Gjithnjė mendoni me kohė dhe e parandieni krizėn.

19-24 pikė: Ju jeni njė person shumė optimist, i bindur se ēdo gjė do tė pėrfundojė sikur ndonjė film me "happy end". Shpesh bėni lėshim qė me kohė ta ndieni rrezikun e kur e shihni se ėshtė vonė pėr tė reaguar bieni nė depresion. Detyrojeni veten qė sa mė aktiv tė mendoni pėr situatat e mundshme tė krizės si dhe tė mendoni mė tepėr pėr pjesėmarrjen tuaj para se t'ju mbyllen rrugėt.

Denycomputers.com
Copyright © 2002-2007 Denycomputers.com. All Rights Reserved.                Webstats4U - Free web site statistics

Designed By Denycomputers.com

1