-- TESTE PSIKOLOGJIKE --

 

ngjyrat dhe seksualiteti

Kthehu Mbrapa

 

Cila ngjyrė dominon nė dhomėn tėnde, nė robet e tua, ēfarė ėshtė ngjyra e veturės qė e vozit.. etj. Ajo ngjyrė qė dominon nė jetėn tėnde ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit tėnd...


Ngjyrat dhe jeta e juaj intime

Ngjyrat dhe dashuria Disa thonė se ngjyrat janė shkencė nė vete. Tė tjerėt mendojnė se ato drejtėpėrdrejtė ndikojnė nė jetėn e njeriut. A e dini se cila ėshtė ngjyra qė ndikon nė jetėn tėnde? Pikėrishtė ajo ngjyrė tė cilėn mė sė shumti e adhuroni ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit nė jetėn tuaj. Mė poshtė, sė pari pėrcaktohuni pėr ngjyrėn qė e adhuroni mė sė shumti. Nėse nuk mund ta bėni kėtė, atėherė shikoni pėrreth juash se cila ngjyrė dminon. Cila ngjyrė dominon nė dhomėn tėnde, nė robet e tua, ēfarė ėshtė ngjyra e veturės qė e vozit.. etj. Ajo ngjyrė qė dominon nė jetėn tėnde ėshtė ēelės i dashurisė dhe seksualitetit tėnd. Psikologėt lidhjen mes ngjyrės qė mė sė shumti e adhuroni dhe seksualitetit e sqarojnė nė kėtė mėnyrė:

 

Zgjidheni ngjyrėn tuaj dhe klikoni nė tė.


E bardhė - personi qė e adhuron ngjyrėn e bardhė seksin e konsideron si papastrti. Kėta njerėz pėrnga natyra janė puritan. Pėr ata puthja franqeze "French Kiss" ėshtė e turpshme dhe ėshtė e pazakonshme tė bėjnė dashuri gjatė ditės. Femrat, adhurues tė ngjyrės sė bardhė, vdishen pas paravanit ndėrsa meshkujt qė e adhurojnė kėtė ngjyrė dot ė bėjnė dush edhe para por edhe pas seksit. Organet e veta gjenitale kėta njerėz edhe mė tej i emertojnė me emra fėmijėrore.
Kthehu lartė


Gėshtenje (braon) - Dashnorėt gėshtenje janė tė zjarrtė dhe tė sinqertė, si dhe tė ndjeshėm nė dėshirat dhe kėrkesat e partnerit. Dashuria ėshtė ajo pėr tė cilėn mendojnė 24 orė nė ditė, e fjalėn "tė dua" e pėrdorin shpesh. Kur tė ngrohen pranė zjarrit, kur tė ecin nėpėr shi apo gjithēka qė bėjnė, e shndrrojnė nė dahsuri. Pėr seks u nevojitet shumė kohė dhe intiitet. Por emocionet e tyre janė tė tilla sa qė njė fjalė e vrazhdė mund ta pėrfundoj lidhjen.
Kthehu lartė


E kuqe - Njerėzit qė e adhurojnė kėtė ngjyrė janė tigra tė vėrtetė nė shtrat. Lehtė nxehen dhe kėnaqen nė seks nė gjitha mėnyrat e mundshme. Njėherė kur te ata ndizet xixa e dashurisė, kalojnė orė tė tėra deri sa tė fiket ajo. Kur dy tė kuq janė sė bashku, atė qė e bejnė do tė shtynte tė skuqen edhe yjet e filmave erotik. Shpesh anojnė tė jenė agresiv, prandaj ngjyrat mė tė dobėta duhet tė jenė tė kujdesshėm me ata.
Kthehu lartė


E zeza -Kėta njerėz janė thasė tė mbushur pėrplot seksualitet dhe sė bashku kėrkohen. Kanė tendencė qė tė shfaqin seks perverz dhe shpesh kanė natyrė tė kombinuar sado-mazoistike nė kombinim apo njėrėn nė veēanti. Janė tė ēuditshėm dhe shpesh shfaqjet e veta i lozin kur janė nėn ndikimin e stresit apo kur ndodhen nė periodė tė dobėt. Sipas anketave tė dosieve tė policisė, vie nė pah se delikuentėt seksual e adhurojnė ngjyrėn e zezė. Pėr kėtė nuk ėshtė e rastėsishme se "veshja uniforme" e hajnave, bandave, kriminelėve tjerė ėshtė e ngjyrės sė zezė.
Kthehu lartė


Vjollce (ngjyra e manushaqes) - Adhuruesit e ngjyrės vjollce (violete) mendojnė se janė tė stėrmenēur pėr argėtime shtrati. Femrat urejnė qė flokėt e tyre tė shprishen, pėrderisa meshkujt e kėsaj ngjyre seksit i afrohen me ēasje afariste. Tė dy gjinitė, sdhurues tė ngjyrės vjollce, mė tepėr brengosen pėr kėnaqėsinė e vet se sa pėr kėnaqėsitė e partnerit.
Kthehu lartė


E portokalltė - njerėzit qė adhurojnė ė portokalltėn jetojnė nė botėn e fantazive seksuale. Akti seksual pėr ata ėshtė shfaqje njėaktėshe ku vet ata janė aktorė kryesor. Pėr ata paraloja ka tė njėjtėn rol si edhe vet akti seksual.Si imixh tė vetin e konsiderojnė pėshpėritjet e ėmbla tė zbrazėta dhe dialogjet e parėndėsishme. Shesh edhe nuk pėrjetojnė orgazėm, por e aktrojnė kėtė aktė pėr mrekulli. Mashkulli "i portokalltė" ka si ves ta tėrhjekė partneren pėr flokė, ndėrsa femra ka dėshirė tė le gjurmė tė kuqė nga thonjėt e saj nė shpindė tė partnerit. 
Kthehu lartė


E kaltėr - Adhuruesit e ngjyrės sė kaltėr janė partnerė tė mrekullueshėm. Janė tė sinqertė ndaj nevojave tė partnerit. Tė bėrit dashuri ata e konsiderojnė si art tė sofistikuar dhe ndaj njė gjėje tė tillė kanė ēasje elegante. Mashkulli qė adhuron ngjyrėn e kaltėr ėshtė si njė lozės nė piano dhe sė pari thellėsisht e relakson partnerin para ekzekutimit madhėshtor. Femra e kėsaj kategorie, plotėsisht kėnaqet nė seks. Pasioni i tyre mund tė krahasohet me baticėn nė ardhje. Qė tė dy gjinitė, kėnaqen nė paralojė dhe ēastet pas saj si dhe nė vet aktin e dashurisė. Nė martesė personi "i kaltėr" ėshtė partner i mrekullueshėm qė kurr nuk kėrkon argėtim jashtė shtėpisė. 
Kthehu lartė


Roze (e trėndafiltė) - ata qė e duan ngjyrėn e trėndafiltė shfaqin papjekshmėri nė gjėrat seksuale. Femrat mė tepėr provokojnė dhe mė tepėr premtojnė se qė ofrojnė. Nė disa raste ato imponohen me feminizmin e tyre, ndėrsa e vėrteta ėshtė se fshehurazi i urrejnė meshkujt. Njė numėr i madhė i prostitutave me dėshrė mban robe me ngjyrė tė trendafiltė. Meshkujt qė e adhurojnė kėtė ngjyrė janė jostabil dhe adhurojnė flirtet. Ata caktojnė tre takime tė njėjtėn ditė, dhe nuk do tė shkojnė nė asnjėrėn. Mė me dėshirė do tė kishin marr ndonjėrėn nė ndonjė restorant rrugės. Gratė, burrat e tė cilave e adhurojnė kėtė ngjyrė, duhet tė jenė tė kujdesshme dhe t'i pėrcjellin ata fshehurazi.
Kthehu lartė


Ngjyrė hiri (e murme) - Ėshtė ngjyra e adhuruar e njerėzve qė smund tė vendosin. Ata asgjė nuk mund t'i ngazėllej ngase e kanė zgjdhur hijen. Meshkujt qė e adhurojnė kėtė ngjyrė seksin e shofin si ēlirim nga tendosjet.Vetėm kaq dhe as mė shumė as mė pak. Pam, pam, pam dhe ė falėminderit. Femrat ekėsaj ngjyre nuk bėjnė dashuri. Ato vetėm kanė mardhėnje seksuale pėr dy arsye: qė ta shkarkojnė partnerin apo qė tė mbeten shtatzane. Ato gjatė seksit i shikojnė tė ēarat nė tavan. Martesa e dy partnerėve qė e adhurojnė kėtė ngjyrė ėshtė vėrtet "bekim hyjnor".
Kthehu lartė


Gjelbėr - Ata qė e adhurojnė kėtė ngjyrė, gjithnjė janė tė freskėt dhe tė virgjėr nė ēasje drejt seksit. Femrat qė e adhurojnė tė gjelbrėn, gjithjė do tė bėjnė dashuri sikur tė ishte hera e parė e tyre. Mashkulli mund tė jetė i pashkathtė por nė mėnyrė tejet sharmante. Dashnorėt e gjelbėr janė gjentil por jo edhe tė zjartė. Ashtu qė partneri i personit "tė gjelbėr" asnjėherė nuk ka nevoj tė brengoset pėr pabesnikėri martesore.
Kthehu lartė


Verdhė - Kėtė ngjyrė e adhurojnė njerėzit me nxitje adaptive seksuale. Ėshtė kjo ngjyrė e homoseksualėve. Hahahah. Skeni nevoj tė bėni panikė, nuk janė tė gjithė ata qė e mbajnė tė verdhėn homoseksual. Nė shumicėn e rasteve adhuruesit e tė verdhės, do tė pėrgjigjen me pasivitet nė dėshirat dhe kėrkesat seksuale tė partnerit. Kurrė nuk kėnaqen nė plotni tė seksit, por dhe kurr nuk do tė ikin nga nxitja e dikuj qė e adhurojnė dhe nė prani tė cilit ndjejnė kėnaqėsi. 
Ngjyrat e ylberit - Hahaha. Athua vėrtet smundeni tė pėrcaktoheni? Thamė se duhet ta zgjedhni njė ngjyrė e jo tė gjitha ngjyrat. Provoni sėrish tė pėrcaktoheni pėr njėrėn nga ngjyrat.
Kthehu lartė
 

Denycomputers.com
Copyright © 2002-2007 Denycomputers.com. All Rights Reserved.                Webstats4U - Free web site statistics

Designed By Denycomputers.com

1