-- TESTE PSIKOLOGJIKE --

 
SA ĖSHTĖ E QĖNDRUESHME LIDHJA E JUAJ!

Kthehu Mbrapa

 
Pėrgjigjuni me sinqeritet mundėsisė qė mė sė shumti ju pėrshtatet sitatės tuaj dhe lexoni prognozėn, pasi t'i mbledhni pikėt nė tabelė. Ju dėshirojmė argėtim tė kėndshėm.
1. Me orė tė tėra keni zier gjellėn dhe e keni pastruar shtėpinė. Nėna e tij, megjithatė, e ka shfrytėzuar rastin dhe ju ka kritikuar nė lidhje me gjellėn tuaj. Kur i keni treguar ai ka vepruar:

a)
-Edhe mė tej ka vazhduar tė luaj me kompjuter duke mos dashur tė dėgjoj fare.
b) -I ka rrefuzuar kritikat e nėnės dhe ju ka lavdėruar nė lidhje me gjellėn
c) -Ėshtė mbrojtur duke e arsyetuar nėnėn e vet dhe duke thėnė se pa tė keq e ka ajo.

2. Sa herė bėni dashuri me tė nė muaj:

a) -10 herė e mė shumė
b) -6 deri 8 herė
c)
-Mė sė shumti 4 herė

3. Kur fjaloseni zakonisht ajo (zėnka) pėrfundon me:

a) -Ai del nga shtpia dhe i pėrplas dyert apo gjėrat tjera
b) -Qė tė dy i telefononi secili shokut a shoqes sė ngushtė dhe i rrėfeheni. Kjo zakonisht ėshtė e mjaftueshme pėr tė kuptuar se sa tė lumtur jeni
c) -Qė tė dy mbani inat pėrderisa dikush nuk lėshon pe..

4. Fshehtėsitė tuaja mė tė sinqerta...

a) -Ai i di tė gjitha ngase ju kupton mė mirė se cilado qoftė shoqe e juaj e ngushtė
b)
-Di diēka nga ato, por megjithatė shoqja e ngushtė tė cilės i tregoni gjithēka ėshtė e pazėvendėsueshme.
c) -Megjithatė ėshtė mė mirė qė meshkujve tė mos u tregohet gjithēka

5. A fjaloseni pėr politikė:

a)
-Ndonjėherė
b) -Gjithnjė
c) -Shumė rrallė

6. Ka organizuar vikend pėr ju tė dy, dhe nuk ėshtė konsultuar me ju. Kur ju thotė juve si veproni:

a) -Ju pėlqen befasia dhe ecni me entuziazėm tė madh
b) -I paketoni gjėrat pa vullnet ngase nuk jeni tė kėnaqur me idenė e tij
c) -Nuk i adhuroni befasitė dhe hjekni dorė nga vikendi i organizuar

7. E zgjidhni njė problem tė rėndėsishėm dhe ju duhet kėshillė:

a) -Menjėherė konsultoheni me tė
b) -E pyetni atė, dhe pastaj e kėrkoni edhe mendimin e dikujt tjetėr para se tė veproni
c) -E sjellni vendimin pasi qė pėr mendim e keni pyetur cilindoqoftė por jo atė.

8. Dallimi mes moshės tuaj dhe tė tij a ėshtė apo nuk ėshtė pėr dhjetė vjetė:

a) -Po
b) -Jo

9. Familja e juaj mendon pėr tė:

a) -Se ėshtė mė i miri
b)
-Ia ka dhėnė njė notė kaluese
c) -Se jeton nė mėnyrė tejet modeste

10. Do tė dėshironit tė krijoni familje, por kur mendoni se ēfarė babai/nėne do tė bėhet. Si e shihni partnerin tuaj nė ardhmėri?

a)
-Njėjtė si tash, duke e bartur bebėn nė krihė
b) -Njė verzion tė tij ēfarė nuk e keni parė ende dhe qė ju bėnė konfuz
c) -Si person qė do tė ishte mė i pjekur dhe mė pėrgjegjės se qė ėshtė tash.

11. A do tė hynit nė punė (biznes) me tė?

a) Po, pa dyshim
b) Ndoshta po!?
c) Jo kurrė!

12. Ēka do tė dėshironit te ai tė ndėrroni?

a)
-Mėnyrėn e veshjes
b) -Shokėt e tij
c) -Higjienėn e tij personale
d) -Shtėpinė e tij
e) -Mėnyrėn se si ua shpreh dashurinė dhe ndjenjat
f) -Mėnyrėn e tij tė jetės.

Tabela e rezultateve

Pyetja  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
a. 3 5 3 5 4 5 5 3 5 5 5 1
b. 5 4 5 4 3 4 4 0 4 4 4 2
c. 4 3 4 3 5 3 3 0 3 3 3 1
d.                       2
e.                       3
f.                       3

Prej 0-25 pikė

Lidhje nė rrezik!

Dashuria e juaj si shumė tė tjera vazhdimisht ec teposhtė dhe shpesh ėshtė jo e rrafshtė. Keni filozofi tė ndryshme jetėsore, paqartėsitė ndodhin ēdo ditė, dhe ajo qė ėshtė mė e keqja nuk besoni nė tė plotėsisht. E keni shumė vėshtirė t’i pėrshtateni nevojave tė partnerit dhe shpesh jeni jotolerantė ndaj tij. Problemet e patejkalueshme tė jetės si ēifte, zėnkat e vogla pa lidhje dhe cikėrrimet tjera , i fryni nė madhėsi gjigante. Nėse ai dėshiron tė shkoj nė kinema, ju dėshironi tė shkoni nė teatėr, nėse ai thotė “bardh” pėr ju me siguri ėshtė “zi”, nėse ai propozon vikend nė detė, ju me siguri dėshironi tė shkoni nė mal. Kompromiset janė padyshim tė mundshme. Nėse jeni tė dashuruar nė njėri tjetrin gjithsesi ekzistojnė edhe disa pika tė pėrbashkėta qė i keni, mirėpo pėr kėtė ju duhet pak mund i dyanshėm. Duheni qė ta shikoni me mė tepėr besim atė, pra tė keni mė tepėr besim nė tė, pėrndryshe lidhja e juaj do tė jetė gjithnjė “luftė” dhe fjalosje e pakuptimtė. Rreziku eziston aty qė ndoshta mė partneri i juaj nuk do tė mund ta durojė dozėn e armiqėsisė qė e vendosni nė lidhjen tuaj, e pėr tė cilėn me siguri as qė jeni tė vetėdijshėm! Nėse dėshironi qė lidhja e juaj tė jetė e qėndrueshme, vlen tė mendoni, pėrndryshe rrezikoni qė ajo ēdo ditė tė shkapėrderdhet copė-copė!


26-34 pikė

Ju duhet mė tepėr vullneti i mirė

Qėndrueshmėria e njė lidhjeje nuk bazohet gjithnjė dhe vetėm nė ngjashmėrinė mes partnerėve. Edhe llojllojshmėritė shumė mirė i bashkojnė njerėzit., edehpse ndoshta ju duket se lidhja e juaj nuk ėshtė aq solide. Natyrisht nėse me orė tė tėra bisedoni lidhur me disa cikėrrime tė parėndėsishme, mund tė kujtoni se partneri i juaj nuk ėshtė njeriu i qėlluar qė e kėrkoni, mirėpo mjafton tė gjeni ēastin e barazpeshės dhe tė tregoni pak mė tepėr vullnet dhe gadishmėri – kėshtu qė ka gjasa qė edhe tė ketė sukses lidhja e juaj. Pikėrisht aftėsia e komunikimit dhe e gjetjes sė kompromisit mund tė bėhet urrė qė ju lidhė, ngase dryshimet mes jush nuk janė tė llojit tė tillė qė ta sjellin dashurinė tuaj nė pikėpyetje. Prandaj nėse do tė dėshironit qė tė qėndroj lidhja e juaj, duhet qė tė armatoseni me durimin dhe tė pyetni veten se: “Ēka nė tė vėrtet dėshironi apo pritni nga lidhja e juaj. Paramendoni ardhmėrinė me tė, a ėshtė ajo qė e dėshironi? Sa ju pengojnė mendimet e tija qė aq dallojnė nga mendmet tuaja. Hapi i parėdrejt mirėkuptimit tė ndėrsjelltė ėshtė pranimi i kompromisit e kjo nuk do tė thotė qė duhet ta sakrifikoni pikėpamjet tuaja pėr tė tijat. Kjo etėm do tė thotė tė mėsoheni tė dėgjoni dhe tė merrni pjesė, e qė[ gjatė kėsaj askush tė mos e humb identitetin e vet.


Prej: 35-40 pikė

Pėrgjithmonė sė bashku

Nuk ka dyshim, partneri i juaj ėshtė personi i jetės suaj. Ėshtė njeriu me tė cilin dėshironi tė krijoni familje, ta ndani tė mirėn dhe tė keqėn. Raportet dhe mėnyra se si funksiononi pėrmbajnė tė gjitha vlerat e njė lidhjeje solide. Karakteristikė kraesore e lidhjes suaj ėshtė besimi i ndėrsjeltė, besnikėria dhe rrespekti. Tė jeni me personin qė e doni, pėr ju ėshtė gjė me rėndėsi, dhe kėtė do ta mbroni qoftė edhe nėse e humbni diēka qė ka lidhje me vet dėshirat dhe nevojat tuaja. Aftėsia e madhe e juaj qė tė vendoseni nė pozitėn e partnerit dhe ta kuptoni gjer nė maksimum, dhe ta bėni hapin e parė pas fjalosjes, pėrputhet mrekullisht me partnerin tuaj qė tė ndrysjhoj nėse duhet mendimin e tij, vetėm e vetėm qė tė gjindeni nė ndonjė pikė tė pėrbashkėt. Qėndrimi i juaj ėshtė pozitiv, qė mundėso t’i pėrballni shumė probleme tė pashmangshme nė jetėn bashkėshortore. Kujdes vetėm nė varėsinė e ndėrsjelltė mes juve. Ėshtė mirė tė jeni tė krijuar pėr njėri tjetrin, por qė lidhja qė ėshtė pėr sė tepėrmi e koncentruar nė vet vete dhe e mbyllur pėr gjithė tė tjerėt nga jashtė, mund tė lėkundet dhe ta humb shkėlqimin e vet.

Denycomputers.com
Copyright © 2002-2007 Denycomputers.com. All Rights Reserved.                Webstats4U - Free web site statistics

Designed By Denycomputers.com

1