-- TESTE PSIKOLOGJIKE --

 
SA JENI MENDJELEHTĖ!

Kthehu Mbrapa

 
 
Mendjelehtėsia ka tė bėjė gjithmonė pak edhe me budallakinė. Kjo nuk do tė thotė se njeriu nuk duhet tė mburret me njė figurė apo pamje tė bukur, por pėrkundrazi. Mirėpo kjo nuk duhet tė teprohet. Njerėzit, tė cilėt gjithė ditėn e kalojnė para pasqyrės, janė disi qesharakė. 
E si qėndron puna me ju? A jeni ju mendjelehtė?

1. Papritmas ju ofrohet njė udhėtim trejavėsh - safari nėpėr natyrėn e mrekullueshme afrikane. Ē'do tė merrni me vete?

a) Deri njė orė. 
b) Deri gjysmė ore. 
c) Deri dy orė.
 

2. Dorėn nė zemėr - sa kohė e kalon brenda ditės para pasqyrės? 


a) -10 herė e mė shumė
b) -6 deri 8 herė
c)
a) -10 herė e mė shumė
b) -6 deri 8 herė
c) -Mė sė shumti 4 herė


3. Nėse shikoni nė ormanin tuaj, do tė gjeni gjėra, tė cilat i mbani gjithnjė dhe gjėra tė cilat pothuajse kurrė nuk i mbani. Fjala ėshtė pėr kėto tė fundit, sa gjėra i keni tė cilat nuk i mbani kurrė? 

a) Shumė pak. 
b) Shumė. 
c) Disa.

4. Cili profesion ju mahnit mėsė shumti?

a) Pilot ose stjuardesė. 
b) Maneken ose manekene. 
c) Ndihmės.

5. A vesheni mė mirė se shokėt tuaj? 

a) Po.
b) Jo aq. 
c) Varet. Shija ndryshon.

6. A e preferoni mė shumė njė automobil sportiv apo njė limuzinė? 


a) Po, por duhet mė sė paku tė jetė njė Porshe. 
b) Kryesorja, keni mundėsi ta bleni njė. 
c) Mė sė miri t'i kishit tė dyjat.

7. Sa para i harxhoni nė muaj pėr rroba? 

a) Gati 50 DM. 
b) Mes 50 dhe 100 DM. 
c) Mbi 100 DM. 

Tabela e rezultateve

Pyetja  1 2 3 4 5 6 7
a. 0 5 10 5 10 5 0
b. 10 0 0 10 0 0 5
c. 5 10 5 0 5 10 10

Prej 0 - 15 pikė

Nuk jeni absolutisht mendjelehtė, sa qė prodhuesit e kozmetikės dhe kreatorėt e modės i bėni t'i shkulin flokėt nga koka. Pėr ju ėshtė "punė e madhe" se ēfarė pėrshtypje lini tek tė tjerėt. Ju shkoni ashtu si ju pėlqen juve. Jeni tė kėnaqur me vetveten dhe besoni se nuk ju duhet asgjė pėr pamjen tuaj tė jashtme.

Prej: 20 - 40 pikė

Mendjelehtėsia juaj qėndron ndėr kufijt e lejuar. Vetėvlerėsimi juaj ka njė qėndrim stabil nė jetėn tuaj. Kjo ėshtė nė barazpeshė dhe nuk mbiēmohet nga ju. Ju e dini se kush jeni dhe e dini se si tė ndikoni me pamjen tuaj, por kėtė nuk e teproni. Qėndroni gjithmonė natyralė dhe nuk humbni shumė kohė para pasqyrės se sa ėshtė nevoja.


Prej: 45 - 70 pikė

Ju jeni mendjelehtė, ju jeni ai tė cilin njeriu do ta quante "verem njeri". Kėtė e dini, apo jo? Mė sė miri e ndieni veten kur jeni para pasqyrės dhe provoni gjėra tė ndryshme. Ngadalė pasqyra bėhet domethėnie e jetės pėr ju, e kjo nuk ėshtė aq e dėshiruar. Ka edhe gjėra tė tjera nė jetė tė cilat e bėjnė njeriun tė vlershėm.

Denycomputers.com
Copyright © 2002-2007 Denycomputers.com. All Rights Reserved.                Webstats4U - Free web site statistics 

Designed By Denycomputers.com

1