Preferencat tuaja pėr faqėn tonė: Bej si faqe startuese Dervina.com Vendos si Faqe Startuese Vendos si faqe favorite Dervina.com Bėj faqe Favorite

 LAJME NGA SPORTI

 
  Tab-View Sample

Chelsea kthen sytė kah ylli i Barcelonės, Dos Santos

Chelsea thuhet tė jetė i interesuar pėr ta blerė Giovanni Dos Santosin nga Barcelona, i cili, nėse ėshtė e vėrtetė, do tė ndihmonte harmonizimin e marrėdhėnieve mes tė dy rivalėve tė Ligės sė Kampionėve.

Derisa, sė fundi, mbrojtėsi i Barcelonės dhe kapiteni i Meksikos, Rafael Marques, ka kėshilluar ekipin e tij tė bėjė kontratė tė re me Dos Santosin, lajmet e reja thonė se edhe Chelsea ėshtė interesuar pėr meksikanin, para se katalanasit tė ofrojnė marrėveshje afatgjate. Mediat angleze kanė shkruar sot se klubi nga Premier Liga ka nė “plan tė sjellė meksikanin e etiketuar si Ronaldinho i ri”, pavarėsisht shifrės prej 20 milionė eurosh qė ceket nė kontratė. Dos Santos bėri debutimin e tij nė La Liga javėn e kaluar kundėr Athletico Bilbaos, dhe ėshtė i gatshėm pėr debutimin senior me Meksikėn gjatė tė dielės. Me gjithė kėtė, Chelsea ende nuk e ka konfirmuar zyrtarisht interesimin pėr meksikanin.

Materazzi: “Italia do ta fitojė kundėr Francės”

Ndoshta do tė qėndrojė jashtė fushe pėr shkak tė lėndimit, por mbrojtėsi italian, Marco Materazzi, ėshtė i sigurt se, ekipi italian do ta mposhtė Francėn nė San Siro nė ndeshjen e nesėrme.

Nė njė intervistė pėr gazetėn franceze "Le Figaro", Materazzi ka insistuar se, Italia do tė dalė si fituese nga ndeshja e sė shtunės pėrballė Francės.
"Ne do tė fitojmė. Franca do tė humbė nė San Siro. Nuk do tė jetė betejė mbi tė gjitha betejat - por njė ndeshje e rėndėsishme", ka thėnė mbrojtėsi i Interit.
Materazzi ishte lėnduar gjatė ndeshjes sė fundit tė Italisė, nė miqėsorėn kundėr Hungarisė nė Budapest, dhe gjatė ndeshjes sė nesėrme, tė rėndėsishme pėr kualifikimet nė Euro 2008, do tė qėndrojė jashtė fushe, por prapėseprapė do tė pėrjetojė atmosferėn si shikues. "Falėnderoj adhuruesit francezė pėr atmosferėn e krijuar nė ndeshjen nė Paris, dhe shpresoj se edhe nė San Siro do tė jetė po aq bukur", ka thėnė italiani.

Mbrojtėsi i Barcelonės Oleguer, kėrcėnohet me burg

Mbrojtėsi i Barcelonės, Oleguer Presas, kėrcėnohet me dėnim trevjeēar me burg, nėse vije deri tė skenari mė i keq, pėr shkak tė sulmit qė ka bėrė ndaj personave zyrtarė.

Megjithatė udhėheqėsia e Barcelonės ka bėrė tė ditur se, do tė qėndroj pas lojtarit tė vet.
Ndaj Olegueras, ėshtė ngritur padi, pėr shkak se nė qytetin e lindjes, Sabadell, ka marrė pjesė nė njė sulm ndaj policisė, nė shtator tė vitit 2004, kur forcat e rendit patėn tentuar tė mbyllnin lokalin Bemba, i cili kishte shkelur rregullin e orarit tė punės.
Sipas dėshmitarėve tė rastit, atėherė grupi prej 11 meshkujve, nė mesin e tė cilėve edhe Oleguer, ka sulmuar me gurė policinė, e cila ėshtė pėrgjigjur me plumba gome.
Oleguer deri mė tash ka refuzuar tė komentojė rastin, mirėpo presidenti i Barcelonės, Juan Laporta, ka premtuar se do t’i ofrojė mbėshtetjen lojtarit tė tij.

Julio Cruz vazhdon kontratėn me Interin

Sulmuesi i Interit, Julio Cruz, ka nėnshkruar kontratėn e re me kampionėt e Serie A, dhe do tė qėndrojė nė kėtė ekip - tė cilit iu bashkua nga Bologna, nė vitin 2002 -deri nė vitin 2009.

Cruz ėshtė tepėr i kėnaqur me kontratėn e re, qė ia zgjat atij qėndrimin te kampionėt deri mė, 30 qershor tė vitit 2009.
“Jam shumė i lumtur qė ripėrtėriva kontratėn me Interin”, ka deklaruar ai. “Nėnshkrova tash, megjithėse ne ishim pajtuar shumė kohė mė parė, dhe do tė doja tė them se kurrė nuk kam pasur asnjė problem me klubin”.
Kanė kaluar pesė sezone qė kur ai iu bashkua klubit nga Bologna, por sulmuesi argjentinas ndjen se ende mund tė kontribojė shumė pėr Interin.
“Jam nė sezonin tim tė pestė me ‘nerazurėt’ dhe kėtu ndjehem si nė shtėpi. Do tė pėrpiqem, si gjithmonė, tė jap mė tė mirėn nė seancat e trajnimit dhe nė ndeshjet pėr tė mirėn e klubin, qė gjithmonė ka dėshmuar se ka besim nė mua”, ka thėnė ai.

Terry: Ia vlen tė luash me dhembje

Kapiteni i Anglisė, John Terry, ka thėnė se ai nuk ėshtė i pėrgatitur pėr tė qėndruar jashtė ndeshjes pėr shkak tė lėndimit, madje edhe nėse ka nevojė pėr injeksione kundėr dhembjes.

Mbrojtėsi i Chelseat ka thėnė se, Anglia duhet ta fitojė patjetėr ndeshjen e sotme kundėr Izraelit, tė rėndėsishme pėr kualifikimet pėr Euro 2008, dhe ėshtė i bindur se dhembja ia vlen tė durohet pėr tė realizuar synimin.
Ai nuk do tė jetė i vetmi lojtar nė ekip me dhembje, pasi qė edhe mesfushori, Steven Gerrard, ka deklaruar i gatshėm tė luajė povarėsisht lėndimit.
“Kam, pasur tė lėnduar pjesėn e poshtme tė kėmbės dhe kam luajtur qė ditėn e parė tė sezonit me injeksion”, ka thėnė Terry. “Nuk do tė bėhet as mė mirė e as mė keq nga injeksioni - vetėm mund tė shkojė ca mė gjatė pėr t’u shėruar”.
“Nuk dua tė mungoj asnjė ndeshje pėr Chelsean ose Anglinė, ose madje tė mungoj nė njė seancė tė vetme trajnimi. Nėse kjo do tė thotė tė marr injeksione, atėherė do ta bėj kėtė“.

Milito: Do t’i thoja jo Realit tė Madridit

Ish-lojtari i Real Zaragozas, tash pjesė e Barcelonės, Gabriel Milito, ka insistuar se ai do ta kishte kishte hedhur poshtė shansin qė tė luaj pėr Realin e Madridit, nėse do tė kishte ndonjė ofertė.

Milito ishte njė prej lojtarėve nė agjendėn e Realit tė Madridit, para se ai tė nėnshkruante me Pepe, dhe nė tė vėrtetė, argjentinasi flitej se ishte mė afėr madrilenėve se sa Barcelonės. Madje ka pasur fjalė se Madridi ka bėrė edhe njė ofertė pėr tė, tė cilėn Real Zaragoza e ka refuzuar. I pyetur pėr kėtė, Milito ka thėnė se nuk ėshtė i informuar.
“Jo, nuk di gjė rreth kėsaj. Nuk mendoj se ndonjėherė do ta kisha marrė nė konsideratė bashkimin me Madrid. Nuk ka pasur ofertė, por edhe nėse do tė kishte do t’i thoja jo”.
”Ēdokush ėshtė i etur tė luajė pėr ekipin mė tė mirė nė botė dhe unė e kam gjetur Barēan. Ne kemi lojtarėt mė tė mirė nė botė“.

Bariē nė dilemė pėr anti-Holandėn

Mesfusha e fortė holandeze ka vėnė nė dilemė trajnerin e Kombėtares, Otto Bariē, qė nuk ka vendosur ende se si tė rreshtojė kėtė repart nė pėrfaqėsuesen e Shqipėrisė.

Ndonėse fillimisht mendohej se ndaj Holandės do tė luhej me tė njėjtėn skemė 4-5-1 qė u pėrdor nė Bullgari, trajneri kroat po mendon t‘i japė detyra mė mbrojtėse mesfushės kuqezi.
Duke parė se kundėrshtarėt kanė lojtarė tė kalibrit tė Van der Vaart, Sneijder dhe Seedorg nė kėtė repart dhe mund tė rrezikojnė si me depėrtimet, ashtu edhe me gjuajtjet nga distanca. Bariē ua ka shpjeguar edhe lojtarėve dilemėn e tij, duke filluar qė dy ditė mė parė pėrgatitjet pėr njė rreshtim ndryshe. Nėse ndaj Bullgarisė para mbrojtjes qėndronte vetėm Cana, ndaj Holandės, Bariē po mendon qė tė rreshtojė nė kėtė pozicion tė paktėn edhe njė mesfushor tjetėr.  Si rrjedhojė, pritet qė edhe Lala tė ketė njė pozicion mė tė tėrhequr nė fushė, duke menduar vetėm pėr tė bllokuar organizimin e lojės nga mesfushorėt kundėrshtarė. Nė kėtė rreshtim tė parė tė ideuar nga trajneri, dy mesfushorėt do tė jenė para mbrojtjes qė pėrbėhet nga Dallku, Curri, Dede dhe Vangjeli. Pėr Haxhin do tė ketė njė vend nė krahun e majtė tė mesfushės, ndėrsa Muka pritet tė rreshtohet nė krahun e djathtė. Trajneri duket se do tė rreshtojė njė mesfushor tė avancuar me kėtė skemė, nė rolin e organizatorit dhe tė mbėshtetėsit tė sulmit, ku Duro ėshtė mė i favorizuar pėr njė vend tė tillė, qė zakonisht mbahet nga Skela. Deri tani ka njė balotazh pėr postin e sulmuesit tė vetėm, ku Bogdani duket mė i favorizuar nė kėtė garė pėr tė hyrė nė fushė qė nga minuta e parė e takimit. Por Bariē po studion edhe njė rrethim tjetėr, me mė shumė mesfushorė mbrojtės nė fushė. Ai u ka treguar futbollistėve gjatė kėtyre ditėve se kjo skemė do tė ishte mė e mirė pėr kundėrsulmin, ndėrsa Holanda do ta kishte mė tė vėshtirė t‘i afrohej zonės tonė, duke parė edhe gardhin e ngjeshur tė ndėrtuar para portės sė Beqajt. Me kėtė rreshtim tjetėr, Haxhi do t‘i bashkohet Canės dhe Lalės para mbrojtjes, pėr tė siguruar mbulim tė plotė nė qendėr. Ndėrkohė, pak mė tė avancuar nga krahėt, mund tė aktivizohen Muka e Duro, tė cilėt nuk do tė kenė vetėm detyrėn e furnizimit tė sulmuesit tė vetėm nė sulm. Ata do tė ndalojnė avancimin e mbrojtėsve tė Holandės, qė shpesh pėrfshihen nė skemat sulmuese tė ndėrtuara nga Van Basten. Edhe nė kėtė rast, kundėrsulmi ėshtė arma e vetme e pėrfaqėsueses shqiptare pėr tė rrezikuar portėn e mbrojtur nga Van der Sar. Trajneri ka bėrė tė ditur se do tė zgjidhė pėrfundimisht tė gjitha dilemat e tij rreth formacionit tė kuqezinjve, vetėm pasi tė shohė ndeshjen e sė shtunės mes Holandės e Bullgarisė.

Skema 1:
Beqaj
Dallku, Curri, Dede, Vangjeli
Lala Cana
Muka Duro Haxhi
Bogdani

Skema 2:
Beqaj
Dallku, Curri, Dede, Vangjeli
Lala Cana Haxhi
Muka Duro
Bogdani

Glazers: Man United nuk ėshtė nė shitje

Familja Glazer kanė pėrjashtuar vendosmėrisht ēfarėdo shansi qė Manchester United tė ndėrrojė pronarė, kjo si pėrgjigje e thashethemeve se klubi ishte cak i disa investitorėve tė huaj (jo anglezė).

Grupet rivale nga Kina dhe Dubai thuhej tė kenė bėrė ofertė 1.5 miliardė euro pėr Djajtė e Kuq. Por pronarėt Glazers shpejtuan pėr tė treguar se asnjė ofertė nuk ėshtė bėrė dhe nė ēfarėdo rasti klubi nuk ėshtė nė shitje.
Zėdhėnėsi i familjes ka thėnė: “Manchester United nuk ėshtė nė shitje. Familja Glazer nuk janė tė angazhuar nė asnjė diskutim me ndonjė ofrues dhe nuk do tė merren parasysh ofertat pėr klubin”.
Glazerėt paguan rreth 1.2 miliardė dollarė dy vite mė parė, pėr tė kompletuar pronėsinė e United.

Samuel Eto’o sė paku dy muaj jashtė fushės

Eto'o pritet qė tė mbetet sė paku dy muaj jashtė fushės pas lėndimit tė kofshės nė pjesėn e dytė tė ndeshjes miqėsore me Interin, ku Barcelona fitoi me rezultat 5-0.

Gjatė sezonit tė fundit Eto'o kishte mbetur jashtė fushės pėr shkak tė njė lėndimi serioz tė gjurit.
Mungesa e sulmuesit kamerunas sė paku do tė zgjidhė problemin e trajnerit Frank Rijkaard se cilin sulmues tė fus nė lojė mė parė.
Rijkaard kėtė sezon ka pėr detyrė tė vendosė nė mes katėr sulmuesve shumė tė mirė - Eto'o, Ronaldinho, Lionel Messi dhe tė porsaardhurit Thierry Henry.

Zlatan Ibrahimoviq mposhtė Empolin

Dy golat e shėnuara nga Zlatan Ibrahimoviq i sollėn fitoren e parė tė sezonit kampionit aktual Interit si mysafir i Empolit, nė ndeshjen e javės sė dytė tė Serie A.

Sulmuesi suedez ishte figura kyēe e kampionit nė fuqi, duke shėnuar nga njė gol nė secilėn pjesė pėr rezultatin pėrfundimtar 2-0. Goli i parė erdhi nė minutėn e 14-tė, ndėrsa i dytė nė minutėn e 83-tė. Gjatė vikendit tė kaluar Inter nxori vetėm njė barazim 1-1 si vendas ndaj Udineses. Derisa lajmi i fundit nga Inter ka tė bėjė me brazilianin Adriano, i cili ėshtė lėnė jashtė grupit prej 25 lojtarėve qė do tė mund tė paraqiten nė Ligėn e Kampionėve. Kjo do tė thotė se Adriano nuk do tė mund tė luajė nė kėto ndeshje sė paku deri nė shkurt, kur ėshtė regjistrimi pas afatit kalimtar dimėror. Sot nė Serie A nė radhė janė tetė pėrballje, nė mes tyre edhe Livorno si nikoqire e Palermos. Nė ekipin e Livornos pritet debutimi i sulmuesit tė kombėtares shqiptare, Erjon Bogdani. Roma do tė jetė nikoqire e ish ekipit tė Bogdanit, Sienas. Sampdoria do tė presė nė shtėpi Lazion, derisa Juventus do tė jetė mysafir i ekipit Catania. Derbi i javės do tė jetė ditėn e hėnėn nė mes tė Milanit dhe Fiorentinas.

Spanjollėt e Liverpoolit fundosin ekipin Derby Country

Golat nga Fernando Torres dhe Xabi Alonso, tė cilėt shėnuan secili nga dy, ndihmuan Liverpoolin nė lojėn shkatėrruese ndaj Derbyt nė Anfield, qė pėrfundoi me rezultat 6-0.

Krahas Torres dhe Alonsos, nė mesin e golashėnuesve ishin edhe Ryan Babel dhe Andriy Voronin. Liverpooli mbetet i pamposhtur, derisa Derby forcohet nė fundin e tabelės. Liverpool ishin dominant gjatė gjithė ndeshjes, dhe fitorja prej 6-0 ėshtė tėrėsisht e merituar pėr tė kuqtė. Alonso i pari i ēoi vendasit nė epėrsi nė minutėn 26, ndėrsa Babel vendosi rezultatin e pjesės sė parė prej 2-0 (minuta 45’). Me fillimin e pjesės sė dytė vendasit nuk pritėn edhe shumė pėr tė shėnuar golin e tretė. Torres thelloi avantazhin nė minutėn e 56-tė, trembėdhjetė minuta para se Alonso tė shėnojė edhe golin e tij tė dytė, pėr avantazhin 4-0. I ardhuri i ri nė Anfield, Voronin, hyri si zėvendėsues dhe pas pak minutash shėnoi edhe golin e pestė pėr vendasit (minuta 76). Njė minutė mė vonė Torres shėnoi golin e dytė tė tij, tė gjashtin pėr vendasit dhe tė fundit nė kėtė ndeshje.
Liverpool me 10 pikė, pas katėr ndeshjeve tė zhvilluara, do tė mbetet nė krye tė tabelės, sė paku deri nė ditėn e nesėrme kur priten rezultatet nga Chelsea dhe Manchester City, tė cilėt po ashtu kanė nga 10 pikė. Nga ndeshjet tjera veēojmė fitoren minimale tė Manchester United pėrballė Sunderland me rezultat 1-0. Goli i djajve tė kuq erdhi nė minutėn e 71-tė nga i rikthyeri nga lėndimi, Louis Saha, i cili hyri nė fushė si zėvendėsues.

Arsenal nė ēastet e fundit sjellė Diarran

Arsenal ka nėnshkruar me mesfushorin e kombėtares franceze, Lassana Diarra, i cili largohet nga Chelsea nė momentet e fundit tė afatit kalimtar, pėr njė shumė tė pazbuluar.

22-vjeēari Diarra ka pasur mundėsitė e kufizuara nė ekipin e parė nė Stamford Bridge dhe tash do tė kėrkojė njė fillim tė ri me topxhinjtė.
“Kam respekt tė madh pėr menaxherin Arsene Wenger dhe jam i joshur nga stili i futbollit tė cilin e luan ekipi”, ka thėnė Diarra nė ueb faqen zyrtare tė Arsenalit.
Arsenal nė sezonin e kaluar pėrfundoi nė vendin e katėrt nė Premier Ligė, derisa Chelsea pėrfundoi i dyti, menjėherė pas Manchester United.
Chelsea ėshtė nė krye tė tabelės aktuale pas katėr ndeshjeve, por rivalėt e tyre nga Londra kanė njė ndeshje mė pak, dhe nėse fitojnė do tė mund tė barazohen me pikė.

Tėrhiqet shorti pėr ndeshjet e Kupės UEFA

Bayern, Atletico, Sampdoria dhe Tottenham, nuk do tė kenė pėrballje tė vėshtira nė rundin e radhės, nė garat pėr titullin e Kupės UEFA, pas tėrheqjes sė shortit disa orė mė parė nė Monako.

Bayern Munich, ekipi mė i madh konkurrues pėr kėtė garė, do tė takohet me skuadrėn portugeze Belenenses, derisa gjiganti evropian Ajax, do tė ketė tė vėshtirė pėrballjen me Dinamon e Zagrebit.
Fiorentina do tė pėrballet me ekipin holandez, Groningen, derisa Sampdoria do tė ketė pėrballė ekipin danez, Aalborg. Empoli, sipas shortit, do tė pėrballet me Zurich. Mė sė lehti nga ekipet angleze do ta ketė Tottenham qė do tė pėrballet me ekipin e portierit shqiptar, Arjan Beqaj, Anorthosis, derisa mė sė vėshtiri e ka Blackburn pėrballė fituesit tė Kupės sė Greqisė, Larissa.
Pėrballja e parė: 20 shtator
Ndeshjet e kthimit: 4 tetor
Ja dhe tė gjitha pėrballjet:

Midtjylland (DAN) - Lokomotiv Moskva (RUS)
Groningen (HOL) - Fiorentina (ITA)
Rabotniēki (MAQ) - Bolton (ANG)
Sevilla (SPA) / AEK Athinė (GRE) - Salzburg (AUS)
Nürnberg (GjER) - Rapid Bucharest (RUM)
Everton (ANG) - Metalist Kharkiv (UKR)
Zenit (RUS) - Standard (BEL)
Bayer Leverkusen (GjER) - Leiria (POR)
Villarreal (SPA) - BATE Borisov (BLR)
Sion (ZVC) - Galatasaray (TUR)
Atlético Madrid (SPA) - Erciyesspor (TUR)
Bordeaux (FRA) - Tampere United (FIN)
Panathinaikos (GRE) - Artmedia Bratislava (SLK)
Sparta Prague (ĒEK) - Odense (DAN)
FC Zürich (ZVC) - Empoli (ITA)
Sochaux-Montbéliard (FRA) - Panionios GSS (GRE)
Rapid Vienna (AUS) - Anderlecht (BEL)
Paēos de Ferreira (POR) - AZ Alkmaar (HOL)
Sampdoria (ITA) - Aalborg (DAN)
Spartak Moskva (RUS) - Häcken (SUE)
Hammarby (SUE) - Braga (POR)
Larissa (GRE) - Blackburn Rovers (ANG)
Mladį Boleslav (ĒEK) - Palermo (ITA)
Dinamo Zagreb (KRO) - Ajax (HOL)
Rennes (FRA) - Lokomotiv Sofia (BUL)
Brann (NOR) - Club Brugge (BEL)
Bayern Munich (GER) - Belenenses (POR)
Aberdeen (SCO) - Dnipro (UKR)
Heerenveen (NED) - Helsingborgs (SUE)
Toulouse (FRA) - CSKA Sofia (BUL)
Hamburger SV (GjER) - Litex Lovech (BUL)
Sarajevo (BeH) - FC Basel (ZVC)
Austria Wien (AUS) - Vålerenga (NOR)
AIK Solna (SUE) - Hapoel Tel-Aviv (ISR)
Aris Thessaloniki (GRE) - Real Zaragoza (SPA)
Dinamo Bukureshti (ROM) - Elfsborg (SUE)
Tottenham Hotspur (ANG) - Anorthosis (QIP)
Lens (FRA) - Kųbenhavn (DAN)
Getafe (SPA) - Twente (NED)
Groclin (POL) - Crvena Zvezda (SRB)

Riquelme arrin marrėveshje me Atletico Madrid

Argjentinasi, Juan Roman Riquelme, ka nėnshkruar kontratė me Atletico Madrid, ndėrsa marrėveshja e vlefshme 8 milionė euro pritet tė zyrtarizohet gjatė ditės sė sotme, bėjnė tė ditur mediat spanjolle.

Mesfushori argjentinas do tė nėnshkruajė kontratė dyvjeēare me ekipin nga Vicente Calderon, me mundėsi zgjatjeje edhe pėr njė sezon tė tretė. Me kalimin e Riquelmes nė Atletico, klubi duhet tė japė si huazim, Fabiano Eller ose Cleber Santana, pasi qė do tė ketė katėr lojtarė joevropianė nė skuadėr – nga tre sa ėshtė e lejuar. As Serio Aguero dhe as Riquelme nuk kanė pasaportė evropiane. Riquelme u prish me Villarreal nė fund tė vitit tė kaluar 2006-tė dhe e kaloi pjesėn e dytė tė sezonit i huazuar tek Boca Juniors. Atletico ka qenė shumė aktiv nė kėtė afat kalimtar tė transferimeve, duke sjellė Diego Forlan, Simao, Jose Antonio Reyes, Luis Garcia dhe Raul Garcia, ndėrsa kėrkon tė blejė edhe Thiago Mottan.

Alvaro Recoba largohet, Adriano mbetet

Edhe pse ka pasur oferta pothuajse nga dhjetė klube, duket se, Adriano megjithatė nuk do tė largohet nga ekipi italian, Inter, por ai qė do tė largohet do tė jetė uruguaiani, Alvaro Recoba.

Duket se, gjatė tėrė kohės, nė Inter ka sunduar politika, “nuk do tė lejojmė tė largohen tė dy lojtarėt”, ndėrsa duke marrė parasysh mėnyrėn se si, gati ėshtė mbyllur tregimi pėr Alvaro Recoban nė Torino, kjo do tė nėnkuptonte qė Interi, do tė refuzojė tė gjitha ofertat pėr Adrianon dhe kėshtu do tė mbajė brazilianin nė ekip.
"Alvaro ėshtė lojtar i shkėlqyer dhe mezi pres t’i urojmė mirėseardhjen. Jemi tė dobėt nė repartin sulmues dhe ai do tė mund tė ishte zgjidhje e shkėlqyeshme", ka thėnė pronari i Torinos, Ėalter Novellino.
Edhe pse kohėve tė fundit shumė ėshtė folur pėr Adrianon e pakėnaqur, i cili edhe ka luajtur shumė pak, duket se ai do tė mbetet nė San Siro. Mbetet pikėpyetja se a do tė mbetet opsioni i pestė nė sulm, pas Ibrahimovicit, Suazos, Crespo dhe Julio Cruzeit.

Roberto Mancini shumė afėr largimit nga Inter

Kampioni i dyfishtė i Italisė, Roberto Mancini, ėshtė duke i kaluar ditėt e vėshtira nė ekipin e Interit, ndėrsa e ardhmja e tij nė kėtė klub, ėshtė e pasigurt, ka bėrė tė ditur ControCampo.

Trajneri Manicini, sipas raporteve tė mediave italiane, i ka prishur marrėdhėniet me presidentin e Interit, Massimo Moratti.
Madje, sipas mediave italiane, Moratti po kėmbėngul nė ndėrrimin e Mancinit, ndėrsa fjalosja e tyre thuhet tė kėtė filluar kur Moratti ia ka bėrė tė ditur trajnerit se, nuk dėshiron t’i shes lojtarėt Adriano dhe Alvaro Recoba, por t’i japė ata si huazim, deri nė sezonin e ardhshėm.

Holanda me ekipin mė tė mirė kundėr Shqipėrisė

Njė Holandė e mbushur me emra tė mėdhenj tė futbollit, qė luajnė nė disa prej skuadrave mė tė forta nė Evropė, do tė pėrballet mė 12 shtator kundėr Shqipėrisė nė Tiranė.

Nė takimin e vlefshėm pėr eliminatoret e Euro 2008 - pėrveē yjeve tė cilėt kanė qenė pjesė e pėrhershme e skuadrės, si Robin van Persie, Van der Vaart, Schneider, Robben apo Van Bronckhorst, pėr kėtė sfidė nė kontingjentin e pėrzgjedhur do tė jenė edhe Ruud van Nistelrooy e Clarence Seedorf. Zyrtarizimi ka ardhur nga vetė trajneri i pėrfaqėsueses holandeze, Marco Van Basten, i cili ka publikuar listėn provizore me 29 futbollistė, pėr dy takimet eliminatore tė Grupit G pėr Euro 2008 me Bullgarinė (mė 8 shtator nė "Amsterdam Arena") dhe Shqipėrinė (4 ditė mė pas nė "Qemal Stafa"). Tekniku i "tulipanėve" ka vendosur t‘u besojė futbollistėve me pėrvojė. Ndėrkohė, nė listėn provizore figurojnė tė gjithė futbollistėt qė kanė luajtur nė fitoren 2-1 me kuqezinjtė e Bariēit, mė 11 tetor 2006. Burimet zyrtare tė Federatės Holandeze kanė bėrė tė ditur se tė premten, mė datė 31 gusht, Van Basten do tė publikojė listėn zyrtare me 23 futbollistė.

Eriksson: Schmeichel mbetet portieri i parė

Menaxheri i Manchester Cityt, Sven Goran Eriksson, ka pohuar se, Kasper Schmeichel, do tė mbetet portieri i parė i Cityt, pėrkundėr shėrimit nga lėndimi i Andreas Isakssonit.

Pasi qė ėshtė lėnduar Isaksson, i biri i portierit tė dikurshėm tė Manchester Unitedit, Peter Schmeichel ka shfrytėzuar rastin dhe ėshtė futur si portier i parė i Cityt.
Eriksson i ka rekomanduar Schmeichelin edhe pėrzgjedhėsit tė U-21-shit anglez, Joe Hart. Mirėpo, Isaksson ėshtė pėrmirėsuar nga lėndimi dhe ditėve tė ardhshme do tė jetė kėrcėnim i madh pėr portierin danez.
“Isaksson ėshtė duke trajnuar, por ende nuk ėshtė tėrėsisht i pėrgatitur. Nė tė do tė mund tė llogaris vetėm pasi tė pushojė nga obligimet e ardhshme tė kombėtares. Megjithatė, nėse Kasperi vazhdon tė mbrojė siē ka bėrė deri tani, nuk shoh ndonjė arsye pse duhet ta ndėrrojė", ka thėnė Eriksson dhe ka shtuar se pėr kėtė ende nuk ka biseduar me danezin e ri, sepse nuk dėshiron ta ngarkojė mė tepėr.
"Kasperi ka mbrojtur deri sot nė mėnyrė tė pėrsosur. Konkurrentėt duhet tė dėshmojnė qė janė mė tė mirė nėse donė tė qėndrojnė nė portė. Mirėpo, sezoni ėshtė i gjatė dhe shumė gjėra mund tė ndodhin", ka pėrfunduar suedezi Eriksson.

Ancelotti: Do tė doja tė punoj me Adrianon

Trajneri i Milanit Carlo Ancelotti ka pranuar se me dėshirė do tė trajnonte sulmuesin “e ngrirė” brazilian tė Interit Adriano.

Trajneri i Interit Roberto Mancini ka deklaruar qė Adriano do tė duhej tė gjente njė klub tė ri para afatit kalimtar tė premten, duke shtuar qė kampionėt e Serie A ka pak gjasa tė pajtohen pėr shitjen e tij tek rivalėt e qytetit.
"Adriano ėshtė lojtar i madh dhe ėshtė i tillė qė ēdo trajner do tė dėshironte tė punojė me tė", ka pranuar Ancelotti. "Por e dimė qė pėr tė ėshtė shumė e vėshtirė tė kalojė nė Milan", ka shtuar ai.

Sneijder ia siguron fitoren Realit kundėr Atleticos

Goli i shėnuar nga holandezi i ri i ardhur nė Real Madrid, Wesley Sneijder, dhjetė minuta para pėrfundimit tė ndeshjes, i solli fitoren kampionit spanjoll nė derbin e qytetit, kundėr Atletico Madrid.

Real Madrid u trondit qė nė fillim tė ndeshjes nga goli i minutės sė parė i shėnuar nga, Sergio Aguero, qė do tė mund tė ishte shumė dėshpėrues pėr trajnerin Bernd Schuster.
Sidoqoftė, kampioni u rikthye duke shndėrruar disavatazhin nė barazim, dhe duke kaluar mė pastaj nė avantazh, nė dhjetė minutat e fundit tė ndeshjes. Goli i barazimit erdhi nga kapiteni Raul nė minutėn e 15-tė. Nė minutėn e 79-tė ishte Wesley Sneijder qė nxori tri pikė pėr Realin.
Ndeshja ishte e para e sezonit tė ri nė La Liga, dhe gjatė gjithė kohės u luajt me ritėm tė shpejtė. Tė dy ekipet kanė luajtur futboll tė hapur dhe ofensivė, por ishte Real qė dukej mė i rrezikshėm, dhe qė me meritė siguroi fitoren e parė.

Trezeguet dhe Iaquinta shkatėrrojnė Livornon

Ekipi i rikthyer nė Serie A, Juventus, ka shkatėrruar nė fushė tė vet ekipin mysafir tė Livornos, me rezultat 5-1, derisa tė pesė golat e vendasve i shėnuan vetėm dy lojtarė, Trezeguet dhe Iaquinta.

David Trezeguet i ēoi i pari nė avantazh “bardhezinjtė”, duke shėnuar me kokė pas gjysmė ore lojė (minuta 28). Sulmi i Juventusit vazhdoi edhe nė pjesėn e dytė, derisa nė minutėn e 70-tė u akordua penalti, tė cilėn nuk e huqi Iaquinta. Po i njėjti lojtar shėnoi edhe golin e tretė tė vendasve (minuta 85), pėr tė dėshmuar fuqinė e ish kampionit tė Italisė.
Por, nuk mjaftoi me kaq. Pėr tė dhėnė sinjal se do tė jetė konkurrenti kryesor pėr titull, ekipi nga Torino, shėnoi edhe dy herė, dhe qė tė dyja herė pėrmes golashėnuesit tė parė, Trezegue. Francezi shėnoi edhe vetėm njė minutė pas bashkėlojtarit tė tij (86’), si dhe nė minutėn e parė tė lojės shtesė (91), duke vulosur kėshtu hat-trickun e parė nė Serie A, kėtė sezon.

Arsenal i jep fund fillimit tė suksesshėm tė Cityt

Njė gol nga Cesc Fabregas, dhjetė minuta para pėrfundimit tė ndeshjes, ia shkaktoi humbjen e parė tė sezonit, Manchester Cityt, derisa Arsenal fitoi me rezultat 1-0 nė Emirates Stadium.

Ndeshja dukej se do tė pėrfundonte me pikė tė barabarta, pasi qė portieri i Cityt, Kasper Schmeichel, bėri njė paraqitje tė mrekullueshme, duke mbrojtur njė sėrė shansesh tė pastra - pėrfshirė edhe njė penalti tė gjuajtur nga van Persie, 20 minuta para pėrfundimit tė ndeshjes.Por, njė rėnie nė koncentrimin e mysafirėve, nė minutėn e 80-tė, i lejoi Alexander Hlebit tė pasojė pėr Fabregas, i cili gjuajti pėr tė shėnuar golin e vetėm tė ndeshjes, dhe tė vetmin tė pranuar nga Schmeichel nė katėr ndeshje.
Me kėto pikė, Arsenal mban pozitėn e pestė me shtatė pikė, por me tri ndeshje tė luajtura, derisa Manchester City, zbret nė vendin e dytė, me nėntė pikė nga katėr ndeshje.
Chelsea po ashtu fitoi me rezultat minimal 1-0 ndaj Portsmouth, pėr tė marrė tre pikė tė plota qė e ngrejė nė vendin e parė tė Premier Ligės me dhjetė pikė. Kampioni aktual Manchester United pret tė dielėn nė shtėpi ekipin e Tottenhamit.

Rezultatet e ndeshjeve nė Premier Ligė

Sunderland 0 - 2 Liverpool
Arsenal 1 - 0 Manchester C.
Aston Villa 2 - 1 Fulham
Bolton W. 3 - 0 Reading
Chelsea 1 - 0 Portsmouth
Derby County 1 - 2 Birmingham C.
West Ham U. 1 - 1 Wigan Athletic
Everton 1 - 1 Blackburn R.

Tė dielėn ndeshen

Middlesbrough 1 - 1 Newcastle U.
Manchester U. 1 - 0 Tottenham H.

Marseille shėnon fitoren e parė, Cana kapiten

Olimpique Marseille ka shėnuar fitoren e parė kėtė sezon si mysafir i ekipit Caen, me rezultat 2-1, derisa futbollisti kosovar, Lorik Cana, ka mbajtur shiritin e kapitenit.

Marseille deri tani kishte shėnuar tri barazime dhe njė humbje, njė fillim i dobėt pėr sezonin e ri, derisa nė ndeshjen e parė kėtė sezon me kapiten Canėn ka shėnuar edhe fitoren e parė. Goli i parė i mysafirėve erdhi nga Rodriguez nė minutat e fundit tė pjesės sė parė (44’), derisa avantazhin e rriti Niang nė pjesėn e dytė (minuta 54).
Portieri i dytė, Steve Mandanda, mbrojti disa raste tė mira, por nuk mundi tė mbrojė golin e vetėm tė vendasve qė erdhi nė minutat shtesė tė ndeshjes pėrmes Samsonit. Megjithatė mysafirėt shmangėn njė skenar tė ngjashėm me atė tė ndeshjes sė kaluar.
Kujtojmė qė edhe nė ndeshjen e kaluar si vendas, Marseille pati avantazhin 2-0, por mysafiri Nancy (qė kryesojnė nė Ligue 1), shfrytėzuan lodhjen e vendasve dhe kishin barazuar rezultatin nė 2-2. Me kėtė fitore Marseille grumbullon gjashtė pikė nga 5 ndeshje dhe radhitet nė pozitėn e 10-tė. Lider nė Ligue 1 edhe mė tej mbetet Nancy qė siguron 13 pikė, pas fitores 4-1 nė vend tė vet nga Auxerre.

Rezultatet nė Ligue 1

Caen 1 - 2 Marseille
Bordeaux 2 - 2 Lorient
Monaco 3 - 1 Le Mans
Nancy 4 - 1 Auxerre
Nice 1 - 1 Toulouse
Rennes 2 - 0 Metz
Strasbourg 2 - 1 Lens
Valenciennes 3 - 1 Sochaux

Tė dielėn luajnė

Paris S.G. 1 - 1 Lille
Lyon - Saint Etienne

Emerson: Nė Real kam menduar t’i jap fund karrierės

Aloja braziliane ka pranuar qė gjatė qėndrimit tė tij nė Realin e Madridit kishte menduar seriozisht pėr t’i dhėnė fund karrierės, por ftesa e Milanit i ka ndryshuar tė gjitha gjėrat.

Braziliani Emerson, lojtar i ri i Milanit, zbulon se nė ēfarė disponimi ka kaluar sezonin e kaluar nė “klubin mbretėror”.
“Pėr mua qėndrimi nė Real ka qenė i padurueshėm, dhe kam menduar seriozisht tė largohem nga futbolli. Nuk kam mundur tė koncentrohem aspak nė lojė”, ka thėnė Emerson.
Emerson kishte ardhur nė Real me ftesė tė Fabio Capellos, i cili ka qenė paraprakisht trajner i tij nė Romė dhe Juventus.
“Capello ėshtė trajner i jashtėzakonshėm dhe mė ka ndihmuar shumė nė karrierė. Kemi bashkėpunuar 7 vjet, por, ja qė vjen koha edhe pėr ndryshime”.
Ardhja nė Milan e ka rilindur brazilianin.

Michael Owen ėshtė i lumtur nė Newcastle

Michael Owen ka premtuar qė do tė kalojė tė ardhmen e tij me Newcastle United, duke hedhur poshtė thashethemet se ai ka nė “plan” largimin nga klubi.

Sulmuesi anglez ėshtė pėrfolur pėr njė largim nga St James’ Park pothuajse prej momentit qė ai i bashkua klubit tė Newcastlet.
Ish sulmuesi i Liverpoolit ka thėnė pėr “News of the World”: “Kam qenė nė Newcastle vetėm pėr dy vite dhe spekulimet kanė qenė tė pabesueshme. Nė fund tė ēdo sezoni, njerėzit pyesnin ‘A do tė qėndrojė Michael Owen a jo?’”.
“Unė jetoj atje dhe fėmijėt e mi janė shkolluar atje pėr dy vite. Edhe bashkėlojtarėt mė pyesin ‘a je kėtu sot’ dhe unė ju them ‘Po, ashtu siē jam ēdo ditė’. Qė kur kam ardhur nė Newcastle, njerėzit mendojnė se do tė largohem. Shumica mendojnė se kam ndonjė plan, por jo”, ka shtuar Owen, duke pohuar dėshirėn pėr tė mbetur nė klubin aktual.
 

Ancelotti: Do tė doja tė punoj me Adrianon

Trajneri i Milanit Carlo Ancelotti ka pranuar se me dėshirė do tė trajnonte sulmuesin “e ngrirė” brazilian tė Interit Adriano.

Trajneri i Interit Roberto Mancini ka deklaruar qė Adriano do tė duhej tė gjente njė klub tė ri para afatit kalimtar tė premten, duke shtuar qė kampionėt e Serie A ka pak gjasa tė pajtohen pėr shitjen e tij tek rivalėt e qytetit.
"Adriano ėshtė lojtar i madh dhe ėshtė i tillė qė ēdo trajner do tė dėshironte tė punojė me tė", ka pranuar Ancelotti. "Por e dimė qė pėr tė ėshtė shumė e vėshtirė tė kalojė nė Milan", ka shtuar ai.

Sneijder ia siguron fitoren Realit kundėr Atleticos

Goli i shėnuar nga holandezi i ri i ardhur nė Real Madrid, Wesley Sneijder, dhjetė minuta para pėrfundimit tė ndeshjes, i solli fitoren kampionit spanjoll nė derbin e qytetit, kundėr Atletico Madrid.

Real Madrid u trondit qė nė fillim tė ndeshjes nga goli i minutės sė parė i shėnuar nga, Sergio Aguero, qė do tė mund tė ishte shumė dėshpėrues pėr trajnerin Bernd Schuster.
Sidoqoftė, kampioni u rikthye duke shndėrruar disavatazhin nė barazim, dhe duke kaluar mė pastaj nė avantazh, nė dhjetė minutat e fundit tė ndeshjes. Goli i barazimit erdhi nga kapiteni Raul nė minutėn e 15-tė. Nė minutėn e 79-tė ishte Wesley Sneijder qė nxori tri pikė pėr Realin.
Ndeshja ishte e para e sezonit tė ri nė La Liga, dhe gjatė gjithė kohės u luajt me ritėm tė shpejtė. Tė dy ekipet kanė luajtur futboll tė hapur dhe ofensivė, por ishte Real qė dukej mė i rrezikshėm, dhe qė me meritė siguroi fitoren e parė.

Trezeguet dhe Iaquinta shkatėrrojnė Livornon

Ekipi i rikthyer nė Serie A, Juventus, ka shkatėrruar nė fushė tė vet ekipin mysafir tė Livornos, me rezultat 5-1, derisa tė pesė golat e vendasve i shėnuan vetėm dy lojtarė, Trezeguet dhe Iaquinta.

David Trezeguet i ēoi i pari nė avantazh “bardhezinjtė”, duke shėnuar me kokė pas gjysmė ore lojė (minuta 28). Sulmi i Juventusit vazhdoi edhe nė pjesėn e dytė, derisa nė minutėn e 70-tė u akordua penalti, tė cilėn nuk e huqi Iaquinta. Po i njėjti lojtar shėnoi edhe golin e tretė tė vendasve (minuta 85), pėr tė dėshmuar fuqinė e ish kampionit tė Italisė.
Por, nuk mjaftoi me kaq. Pėr tė dhėnė sinjal se do tė jetė konkurrenti kryesor pėr titull, ekipi nga Torino, shėnoi edhe dy herė, dhe qė tė dyja herė pėrmes golashėnuesit tė parė, Trezegue. Francezi shėnoi edhe vetėm njė minutė pas bashkėlojtarit tė tij (86’), si dhe nė minutėn e parė tė lojės shtesė (91), duke vulosur kėshtu hat-trickun e parė nė Serie A, kėtė sezon.

Arsenal i jep fund fillimit tė suksesshėm tė Cityt

Njė gol nga Cesc Fabregas, dhjetė minuta para pėrfundimit tė ndeshjes, ia shkaktoi humbjen e parė tė sezonit, Manchester Cityt, derisa Arsenal fitoi me rezultat 1-0 nė Emirates Stadium.

Ndeshja dukej se do tė pėrfundonte me pikė tė barabarta, pasi qė portieri i Cityt, Kasper Schmeichel, bėri njė paraqitje tė mrekullueshme, duke mbrojtur njė sėrė shansesh tė pastra - pėrfshirė edhe njė penalti tė gjuajtur nga van Persie, 20 minuta para pėrfundimit tė ndeshjes.Por, njė rėnie nė koncentrimin e mysafirėve, nė minutėn e 80-tė, i lejoi Alexander Hlebit tė pasojė pėr Fabregas, i cili gjuajti pėr tė shėnuar golin e vetėm tė ndeshjes, dhe tė vetmin tė pranuar nga Schmeichel nė katėr ndeshje.
Me kėto pikė, Arsenal mban pozitėn e pestė me shtatė pikė, por me tri ndeshje tė luajtura, derisa Manchester City, zbret nė vendin e dytė, me nėntė pikė nga katėr ndeshje.
Chelsea po ashtu fitoi me rezultat minimal 1-0 ndaj Portsmouth, pėr tė marrė tre pikė tė plota qė e ngrejė nė vendin e parė tė Premier Ligės me dhjetė pikė. Kampioni aktual Manchester United pret tė dielėn nė shtėpi ekipin e Tottenhamit.

Rezultatet e ndeshjeve nė Premier Ligė

Sunderland 0 - 2 Liverpool
Arsenal 1 - 0 Manchester C.
Aston Villa 2 - 1 Fulham
Bolton W. 3 - 0 Reading
Chelsea 1 - 0 Portsmouth
Derby County 1 - 2 Birmingham C.
West Ham U. 1 - 1 Wigan Athletic
Everton 1 - 1 Blackburn R.

Tė dielėn ndeshen

Middlesbrough 1 - 1 Newcastle U.
Manchester U. 1 - 0 Tottenham H.

 

Vazhdon faza e dytė e Kampionatit “Spanja 2007”

Pas njė ditė pushimi nė garat e Kampionatit evropian “Spanja 2007”, 12 pėrfaqėsueset mė tė suksesshme nga faza e parė e kėtij kampionati, sot nė Madrid i vazhdojnė garat e fazės sė dytė.

Sot, nė orėn 16 e 30 minuta, pėrballja e parė do tė jetė ndėrmjet Portugalisė dhe Rusisė. Nė orėn 19:00, luajnė Izraeli dhe Kroacia, kurse nė orėn 21:30 minuta takohen Spanja dhe Greqia.
Njė ditė mė vonė,takohen: Franca – Gjermania (16:30), Italia – Lituania (19:00) dhe Turqia – Sllovenia (21:30).

 

Henin kalon pengesėn e quajtur, Venus Williams

Numri njė i tenisit femėror, Justine Henin, ka mposhtur edhe Venus Williamsin, me rezultat 7-6, 6-4, pėr tė siguruar finalen e US Open, ku do tė pėrballet me rusen, Svetlana Kuznetsova.

Kampionia e French Open, do tė tentojė tė rikthejė titullin e fituar nė vitin 2003, kundėr kampiones sė vitit 2004, Kuznetsova, pasi qė eliminoi amerikanen gjatė ndeshjes qė zgjati 1 orė e 59 minuta.
“Tė dyja kemi luajtur tenis vėrtetė tė mirė, veēanėrisht nė fund tė setit tė parė“, ka thėnė Henin. “U bėra ca nervoze por vetėm vazhdova tė luftoj dhe jam e lumtur pėrh kėtė fitore. E dija se duhej tė isha agresive dhe ėshtė mirė tė jem edhe nė njė finale kėtu”. Henin nė ndeshjen pėr kualifikim nė ēerekfinale tė kėtij turneu, kishte mposhtur edhe motrėn tjetėr Williams, Serenan, duke u bėrė vetėm e dyta qė i mposht tė dyja motrat, Venus dhe Serena Williams, nė tė njėjtin turne tė madh. Martina Hingis po ashtu, kishte bėrė tė njėjtėn gjė, nė vitin 2001, nė Australian Open.

FIA kėrkon dėshmi te vozitėsit e McLarenit

Organizata ndėrkombėtare automobilistike ka publikuar kopjet e letrave dėrguar vozitėsve tė McLarenit, nė kėrkim tė dėshmive pėr “aferėn e spiunazhit".

FIA u ka dėrguar tri letra identike, Fernando Alonsos, Lewis Hamiltonit dhe vozitėsit testues, Pedr de la Rossa, qė tė ndihmojnė nė hulumtimin e “aferės sė spiunazhit", nė tė cilėn McLaren akuzohet pėr marrje tė dokumenteve tė besueshme tė Ferrarit nga ish mekaniku kryesor i ekipit italian, Nigel Stepney. Presidenti i FIA-s, Max Mosley, ka qenė i informuar se, vozitėsit e McLarenit mund tė kenė nė posedim dėshmi tė shkruar qė ka lidhje me rastin. Nė interes tė sportit dhe kampionatit botėror nė Formula 1, ėshtė e rėndėsishme qė FIA tė vėrtetojė nėse paditė janė tė bazuara nė fakte. Andaj FIA kėrkon nga ju qė tė dorėzoni kopjet e dokumenteve relevante tė cilat do tė mund tė ishin nė posedimin tuaj, thuhet nė mes tjerash nė letrėn e FIA-s.

Kick-boksierėt kosovarė pėrgatiten nė Durrės

Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė Kick Box, ka udhėtuar pėr nė Durrės, ku do t’i realizojė parapėrgatitjet, para pjesėmarrjes nė Kampionatin Botėror, qė mbahet kah fundi i kėtij muaji nė Karlsruhe tė Gjermanisė.

Nė kuadėr tė kėtij grupi tė kėsaj pėrfaqėsuese, kanė udhėtuar 10 vetė, prej tyre 7 sportistė dhe trajneri Fatmir Sopi. Nga kėto pėrgatitje, qė janė mėse tė nevojshme pėr kick-boksierėt kosovarė, pritet qė nė kėtė kampionat tė arrihen rezultate tė mira, sikurse edhe viteve tė kaluara pėrkatėsisht vjet, ku kjo pėrfaqėsuese nga Kampionati Botėror nė Kick-Boks, i cili ishte organizuar nė Spanjė, nė mes tjerash u stolis me medalje tė artė. Mjetet financiare pėr tė realizuar kėto parapėrgatitje pėr ekipin e kėsaj pėrfaqėsuese, janė siguruar nga Departamenti i Sportit, pėrkatėsisht nga Ministria e Kulturės, Sportit dhe Ēėshtjeve jo Rezidente tė Kosovės.

 

Hamilton triumfon dhe nė pistėn e Hungarisė

Piloti britanik i Formula Uno, Luis Hamilton ka triumfuar nė garėn e djeshme tė zhvilluar nė Hungari duke ia rritur shanset vetes pėr tu shpallur kampioni i ri i botės nė automobilizėm.

Nė fitoren e tij Hamilton u favorizua dhe nga penalizimi i kampionit nė fuqi tė botės spanjollit Fernando Alonso, i cili edhe pse arriti kohėn mė tė mirė nė provat zyrtare tė ditės sė shtunė, u detyrua tė niset i gjashti. Pista e Hungarisė, e njohur pėr vėshtirėsitė qė paraqet gjatė garės, dėshmoi dhe njė herė se piloti i talentuari i skuderisė sė Mclaren ėshtė favoriti kryesor pėr tė zėnė vendin e parė nė podium nė fund tė sezonit. Hamilton e kryesoi garėn vazhdimisht, nė saj dhe tė njė strategjie tė hartuar mirė nga skuderia e tij nė furnizimin e makinės me karburant. Alonso bėri tė gjitha pėrpjekjet pėr tė konkuruar denjėsisht, por vėshtirėsia nė parakalim qė paraqet pista e Hungarisė u bė njė pengesė serioze pėr tė. Nė fund tė garės, Alonso u rendit i katėrti. Nė podium krahas Hamilton, u ngjitėn Raikonen i Ferrarit nė vendin e dytė dhe Haidfeld i BMV-sė nė vendin e tretė. Pas kėsaj gare Hamilton kryeson Furmula Uno me 80 pikė, ndėrsa pėr skuderitė nė vendin e parė ėshtė Mclaren me 138 pikė.

Pėrfaqėsuesja e boksit pėrgatitet nė Pogradec

Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė boks, tė mėrkurėn, pritet tė udhėtojė nė pėrgatitje 10 ditėshe nė Pogradec tė Shqipėrisė. Federata ka parapare pėrgaditje pėr boksierėt mė tė mirė dhe shpresat Olimpike.

Pėrzgjedhėsi Mehmet Haxhani, ka publikuar emrat qė do tė udhėtojnė pėr nė Pogradec:
1. Liridon Zeqiri – Drita – Gjilan
2. Betim Krasniqi – Lipjan
3. Burim Hasani – F.Kosovė
4. Fadil Beqiri – Trepēa 89
5. Avni Sejfijaj - Pejė
6. Milot Shabani – Kastrioti
7. Rasim Shabani – Drita
8. Jeton Plakaj – Prishtine
9. Lulzim Zeqa – Gjakova 137
Me ekip do tė udhtojė selektori Mehmet Haxhani dhe trajneri Shefki Bogujevci, kurse pėrgjegjės nė kėto pėrgatitje do te jetė sek.teknik i Federatės sė Boksit tė Kosovės, Latif Demolli.

Moya depėrton nė finale tė Croatia Open

Spanjolli Carlos Moya ka depėrtuar nė finalen e Croatia Open pasi qė ka mundur argjentinasin Guillermo Canas 6-3 6-2 duke mbetur nė garė pėr titullin e tij tė pestė nė Umag.

Nė finalen e veteranėve qė mbahet sot, 30-vjeēari Moya do tė luaj kundėr rumunit Andrei Pavel, 33, i cili pati paksa telashe pėr tė mundur tė kualifikuarin serb Viktor Troicki 6-3 6-3 nė gjysmėfinalen e tyre.
Spanjolli, i cili ėshtė duke kėrkuar titullin e tij tė 20-tė tė karrierės, iu deshėn 90 minuta pėr tė mposhtur Canarin.
Moya, tenisti mė i suksesshėm nė Croatia Open qė prej paraqitjes sė kėtij turneu nė vitin 1990, herėn e fundit e ka fituar titullin para katėr vitesh.

McLaren shmang sanksionet pėr vjedhje informacioni

FIA gjatė seancės sė shqyrtimit ka vendosur qė McLaren tė mos ndėshkohet, pavarėsisht se ėshtė kapur me posedim tė informacioneve tė besueshme teknike tė skuadrės sė Ferrarit.

McLaren, i cili kryeson ndaj Ferrarit me 27 pikė nė kampionat, pas fitimit tė garės sė fundit European Grand Prix gjatė tė dielės sė kaluar, ėshtė akuzuar pėr thyerje tė rregullave tė cilat mund t’i kushtojnė rėndė.
Pas njė dėgjimi prej gjashtė orėsh tė Kėshillit Botėror tė Sportit Motorik nė Paris, vendimi i autoritetit mė tė lartė tė FIA-s ishte: “Jo gjobitje”.
Ekipi i liderit tė kampionatit, Lewis Hamilton, dhe kampionit nė fuqi, Fernando Alonso, shpėtoi pėr shkak tė “dėshmive tė mangėta” se informacionet sekrete kanė ndikuar nė kampionatin e sivjetmė.
Sidoqoftė, McLaren ėshtė e mundur qė edhe mė tej tė pėrballet me pėrjashtim gjatė kampionatit tė kėtij viti, po aq sa edhe tė vitit tė ardhshėm, nėse informacioni i vjedhur nga Ferrari zbulohet se mund tė pėrdoret nė tė ardhmen.
Hamilton kryeson nė renditjen e vozitėsve me 70 pikė, dy mė shumė se kampioni Alonso, derisa dyshja e Ferrarit, Felipe Massa dhe Kimi Raikkonen, gjenden nė pozitat tre dhe katėr, me 59 respektivisht 52 pikė.
McLaren po ashtu kryeson edhe nė tabelėn e konstruktorėve me 138 pikė, 27 mė shumė se Ferrari.

Krasniqi humb me K.O teknik nė raundin e 5-tė

Pėr pesė rounde Thompson ishte dukshėm mė i mirė. Si duket matchi i Luanit me Brewster i ka lėnė pasoja dhe Luani kėto dy vitet e fundit nuk arriti tė kthehej mė kurrė si mė parė. Ai pati probleme edhe me David Bostice, njė boksier i klasit tė dytė qė Luani e mundi me pikė dhe po ashtu me Brian Minto qė nuk e kishte guximin t`a pėrmbysė para kohe qė pėr kėtė e kishte mundėsi ta bėj nė shumė rounde, mirpo i mungonte ai guximi qė e kishte Luani mė parė.
Tė gjithė ne e arsyetuam se Luani kishte 11 muaj qė nuk zhvilloi ndonjė match dhe nuk e bėri atė nė mėnyrėn mė tė mirė me Minton, mirepo mbreme Luani na befasoj edhe njė herė dhe kėsaj radhe u ndėshkua rėndė.
Luan Krasniqi nga humbja e tij nga Lamon Brewster kishte zgjedhur njė strategji interesante. Ai nė ring nuk e kishte njė stil tė Luanit si mė parė mirepo kishte zgjedhur njė stil tė pakuptimt tė mbrojtjes. Dy pengesa i kaloi mirė mirpo jo edhe tė quajturin Tony Thompson.
Publiku anė e mbarė Shqiptar mbeten me sy tė vuajtur mbreme nė tė gjitha trevat Shqiptare duke mos iu besuar syve pėr atė qė ndodhi, sepse tė gjithė dinin pėr potencialin e Luanit dhe tė Thompson.


 

Denycomputers.com
Copyright © 2002-2007 Denycomputers.com. All Rights Reserved.                Webstats4U - Free web site statistics

Designed By Denycomputers.com

1