BALLINA PERSHENDETJE DESHIRA MUZIKORE STAFI I RADIOS NA KONTAKTONI

 

"Mera sol åt Norge, (pėrkthyer nė suedisht), 2016

IMRI TRENA

 

    Imri Trena u lind mė 1961 nė fshatin Begracė tė Kaēanikut. U diplomua nė Fakultetin e Bujqėsisė nė Prishtinė, drejtimi i pėrgjithshėm. Imriu, si ēdo i ri tjetėr, kishte shumė dashuri dhe dėshira nė jetė, por njėra nga dashuritė e tij ishte mė e veēantė dhe qė kishte zėn vend qė herėt nė zemrėn e tij, ishte dashuria pėr gjuhėn e pastėr shqipe; dashuria pėr artin dhe fjalėn artistike. Kjo ishte edhe arsyeja qė nė rininė e tij tė hershme filloj tė merret me krijimtari letare dhe tė krijoj vargje tė bukura qė i buronin nga shpirti. Kėsisoj, Imriu shkruante dhe u kushtonte vargje e vjersha mėsuesve dhe atyre qė jepnin kontribut nė pėrhapjėn e dijės; bukurive tė atdheut dhe vendlindjės sė tij; heronjėve dhe ngjarjeve historike, dashurisė dhe ndjenjės pėr tė bukurėn. Krijimet e tija letrare i dėrgonte dhe i botonte nė gazetat dhe revistat e kohės. Kėshtu zė fill bashkėpunimi i tij me shumė media shqiptare dhe Imriu bėhet emėr i njohur nė rrethet e krijuesve tė artit letrar. Vlen tė pėrmendet edhe kontributi i tij dhėnė mediave ndėr vite: Radio Prishtina, Radio Tirana, Radio Ferizaj, Radio Gjilan dhe gjatė viteve tė okupimit serb si korrespondent edhe nė Radio Vat nė Maqedoninė e Veriut.
Nė vitin 1999, Imriu migroi nė Norvegji. Atje, duke parė nevojen e domosdoshme tė komunitetit shqiptar tė mėrgatės, pėr tė ruajtė kulturėn, doket, zakonet, traditat dhe identitetin kombėtar, merr iniciativėn pėr tė themeluar njė radiostacion. Qėllimi ishte qė pėrmes zėrit tė kėsaj radio tė jepte kontribut nė mbrojtjėn e mėrgimtarėve nga asimilimi dhe nė ruajtjen e gjuhės si dhe dashurisė pėr atdheun nga brezat mė tė rinj. Kėshtu, Imri Trena e themeloi, u bė edhe kryeredaktor dhe udhėheqės i Radiostacionit qė u pagėzua mė emrin “Zėri i Arbėrit”.
Radio "Zėri Arbėrit" menjėherė filloj tė kryej misionin pėr tė cilin ishte krijuar. U bė zėri arbėror i shqiptarisė nė diasporė. U bė radiokanali mė i dėgjuar nė familjet shqiptare qė jetojnė dhe punojnė jashtė atdheut. U bė radio me skemėn programore shumė tė qėlluar dhe qė fliste veē shqiptarisht. S`ishte kjo rastėsi, pasi Kryeredaktori Imri Trena kishte pėrvojė tė pasur nė fushėn mediatike qė nga rinia e tij e hershme. Ėshtė radio ku sot dėgjohet muzika e pėrzgjedhur nga tabani i vlerave kombėtare; dėgjohet fjala artistike dhe paraqitet fuqishėm shpirti i muzės shqiptare; dėgjohet nga goja e pleqėve tė urtė krijimtaria gojore e popullit tonė si: fjalėt e urta dhe urimet, anekdotat dhe proverbat, tregimet popullore dhe rrėfimet humoristike qė gjithmonė pėrcjellin mesazhe tė fuqishėm pėr zhvillimin dhe ruajtjen e vetive tė mira njerėzore. Radio "Zėri i Arbėrit", i krijuar tash e njėzet vjet mė parė, ėshtė bėrė shembull pėr tė mirė. Shembull se si duhet punuar njeriu kur ka dėshirė tė sinqertė, vizion tė qartė e qėllime fisnik pėr t`i dhėnė krah tė mirės sė pėrgjithshme tė komunitetit tė mėrgatės dhe shpirtit shqiptar. Radio "Zėri i Arbėrit" pothuajse tashmė dėgjohet nė tė gjitha familjet shqiptare qė jetojnė jasht atdheut, madje edhe pėrtej Atlantikut e nė Zelandėn e Re. Posedon arkivin e pasur tė cilin e ka ngritur me pėrkushtim tė jashtėzakontė qė nga dita e parė e themelimit, 2 Korrik, 2001.
Veē veprimtarive tjera tė shumėta, Imri Trena u angazhua qė tė jepte kontribut me vlerė edhe nė shkollėn shqipe "Naim Frashėri"; 20 vite nė Oslo, ku punon si arsimtarė qė nga viti 2000; si dhe 6 vite edhe nė shkollėn shqipe "Nėna Terezė" nė qytetin Ski. Ai punon me shumė pėrkushtim me nxėnėsit, duke pėcjell tek ata mesazhin e Rilindasve shqiptarė, pėr tė mos e harruar as pėr njė tė vetmin ēast Atdheun, pėr ta dashur e mėsuar sa mė mirė gjuhėn shqipe dhe pėr ta vizituar sa mė shpesh qė ėshtė e mundur vendlindjen e tyre. Ndėr vite ka pėrgaditur dhe udhėhequr me pėrkushtim programet kulturore artistike para mėrgatės shqiptare nė Oslo e rrethinė. Me korin e nxėnėsve tė qė tė dy shkollve, kanė kremtuar festat kombėtare, (28 Nėntori - Ditėn e Flamurit; Dita e Mėsuesit 7 Marsi; 17 Shkurti - Pavarėsia e Kosovės); i ka pėrgaditur nxėnėsit edhe nė kuize diturie ku ato kuize kanė pasur frymė tė shėndoshė garuese mes vehte dhe disa herė vet i ka shpėrblyer.
Nė viti 2005 ėshtė pranuar anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės si dhe anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve Shqiptar nė Norvegji mė 2011, themelues i tė cilės ėshtė dhe kryetar i parė i saj nė dy mandate; anėtar i LSHAKSH nė Gjermani, 2012 dhe i Lidhjes sė Krijuesve Shqiptar nė Botė, 2013. Emri i tij ėshtė i pėrfshirė dy herė nė Kalendarin Historik tė Botės Shqiptare nė Radio Tirana dhe nė leksikonin e shkrimtarėve shqiptar, (1501-2001), nga autori Hasan Hasani. Disa nga poezitė e Imri Trenės janė tė pėrkthyera dhe botuara nė antologji letrare nė gjuhėt norvegjisht, suedisht, anglisht e rumanisht si: "Etja e fjalėve" - Setea Cuvintelor"2012, "Zjarr i pashuar" - Foc nestins",2012, grup autorėsh, pėrkthyer nga Baki Ymeri nė Bukuresht; "Njė shekull dritė", pėrgatitur nga Hasan Qyqalla, "Trinomi i Lirisė", autorėt Neki Lulaj e Hasan Qyqalla, 2012 nga LSHAKSH, nė Gjermani,"Promenadė mėrgimtare" nga LSHSHM 2014; "Mera sol åt Norge"(libėr i pėrkthyer nė gjuhėn suedeze) 2016; "De vite natterna"(vėllim poetik i pėrkthyer nė gjuhė suedeze) 2018 etj.

 

Deri me tani ka botuar kėto vepra:

"Buzėqeshja e tretur" (1996) "Andej ėshtė Kosova" (2004)
"Plagė nė zemėr" ( 1998) "Rruga e hidhur" (2007)
"Shtegtimi i shqipeve" (1999) "Dhembje e lot" (2007)
"Prapa grilave" (2001) "Nė Kampin Bjornebek" (2008)
"Kosova ime e madhe" (2002) "Aromė manushaqeje" (2008)
"Netėt e bardha" (2012) "Migrimet e para tė shqiptarėve nė Norvegji" (2012)
"Rruga pėr nė Vlorė" (2013) "Me zėrat arbėnor tė Radio Zeri i Arberit", 2014
"A ėshtė larg Begraca", 2015 "Mė shumė diell pėr Norvegjinė", 2015
"Mera sol åt Norge, (pėrkthyer nė suedisht), 2016 "Nėpėr pėrvjetor", 2017
"Kushtim "Zėrit tė Arbėrit", 2018 "Thesarėt e odave shqiptare" I, 2018
"De vite natterna" (pėrkthyer suedisht), 2018 "Pesė gishtat e dorės", 2019
"Meēuria nė sprovė", 2019 "Thesarėt e odave shqiptare" II, 2020
"Mė fal tokė Arbėnore", 2020 "Zėra Shtegėtarėsh", 2020
Ka nė dorėshkrim edhe dhjetėra vepra, tė cilat presin tė shohin dritėn
 

MAJLINDĖ TRENA-JASHARI

  

    Majlindė Trena - Jashari, u  lind  mė 18 Maj tė vitit 1985
nė fshatin Gėrlicė, (Gurėz), komuna e Ferizajt. Shkollėn filloree kreu me sukses tė shkėlqyeshėm nė fshatin Komogllavė pa asnjė mungesė edhepse udhėtoi nga 14 kilometra pėr ēdo ditė. Ishte  ndėr  nxėnėset  mė tė mira nė shkollė e njohur pėr njėra ndėr vatrat me kolektiv mė tė vyeshėm nė tėrė Kosovėn Valet e pameshirshme te jetes e perplasen ne Norvegji ku jeton dhe vepron qė nga viti 1999-tė.


     Nė Ås kreu shkollimin e mesėn dhe nė Ski, drejtimi pėr ekonomi dhe biznes e mė pastaj shkollėn e lartė pėr teknike tė medicinės. Pėr momentin punon si teknike nė njė klinikė dentare nė qytetin Ski. Majlinda Trena merret edhe me shkrime, ajo tashmė ka nxjerrur nė dritė veprėn e parė me titull "Larg Atdheut" nė vitin 2007 nga shtėpia botuese "Doruntina".
    

      Majlinda njė kontribut tė pashterrshėm i dha radio Zėrit tė Arbėrit dhe radiostacionit regjional Radio Follo nė gjuhėn norvegjeza me mijėra programe tė realizuara gjatė kėtyre viteve. Ishte dhe mbetet realizatore e parė e qė tė dy mediave, por jo vetėm kaq? Majlinda ka udhėhequr dhe realizuar vetė njėkohėsisht qindra programe nė gjuhėn norvegjeze dhe gėzon tek stafi i kėsaj radioje njė rrespekt tė vecantė. Edhe redaksia e programit shqip i uron shėndet e suksese dhe e falėnderon pėr mundin dhe kontributin e saj tė pakursyer qė e filloi si adoleshente nė kėtė medium. Eshte autore e pare e emisionit "Top Lista" i cili emision vazhdon te emitohet ende ne valet e Radio Zeri i Arberit.
 

 

SHEMSIE TRENA

       U lind me 16.07.1964 nė fshatin Komogllavė tė Ferizajt.
Shkoll
ėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen drejtimi
i Biologji n
ė Ferizaj. Dy vite studjoi nė Fakultetin e Bujqesise nė
Prishtin
ė.
       Me 30 maj t
ė vitit 1999 migroi nė Norvegji bashkė me familje
ku jeton dhe vepron edhe sot. Punon si mesuese e gjuhes shqipe
dhe asistente e nxenesve norvegjez n
ė shkollėn fillore tė qytetit
Vestby.
       Prej dit
ės sė parė tė themelimit tė Radio Zerit tė Arberit, nuk
iu nda bashk
ėshortit Imriut nė pėrgatitjen e programeve.
Nga 28 N
ėntori i vitit 2010 filloi punėn edhe si moderatore e disa
programeve si:"Mikrofoni i d
ėshirave tuaja", "Femra shqiptare ndėr
vite"... Ėsht
ė edhe realizatore e moderatore edhe e emisionit
"Top lista e radios" me z. Ali Rexhepi.

 

 

 

 

 

LIRIDON TRENA

Liridon Trena eshte eshte i lindur me 18.07.1986
ne fshatin Gurez te Ferizajt.Ai eshte
realizator teknik i Radio Zerit te Arberit
dhe i Radio Follos qe nga themelimi i Radios.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AFRIM ALIU

Inxh.z.Afrim Aliu, i cili qė nga fillimi i emitimit tė tė programit tė Radio "Zėri i Arbėrit" nė internet, s`u  kursye natė e ditė nė mirėmbajtjen
dhe evitimin e pengesave teknike gjatė transmetimit tė programeve.
Afrimi ėshtė shumė meritor qė zėri autokton shqip pushtoi tėrė globin
ku ka shqiptar; edhe nė Zelandė tė Re, Autrali, Kanadė, Amerikė, .Evropė e trojet shqiptare tash afro dy dekada...Faleminderit miku Afrim! (Imri Trena)
 

     
Radio Zeri i Arberit - Norvegji